Projekty

Soutěž

Projekt - Čtení pomáhá

Celé česko čte dětem

Kniha pro prvňáčka

Doporučujeme - přečtěte si...

Vraždy s monogramem – Agatha Christie

„Vraždy s monogramem“ – Agatha Christie

Potomci Agathy Christie svolili k návratu Hercula Poirota na stránky nových napínavých příběhů - nesnadného úkolu důstojně navázat na tradici poirotovských detektivek se ujala bestsellerová autorka Sophie Hannah. Výsledkem jsou Vraždy s monogramem, spletitý případ zasazený do Londýna 20. let minulého století - ďábelsky chytrý hlavolam plný falešných stop a snadno přehlédnutelných, o to však důležitějších detailů může rozřešit jen legendární belgický puntičkář a jeho brilantní "malé šedé buňky".

Přečtěte si, doporučujeme...


Červenobílá – Dalibor Vácha

„Červenobílá“ – Dalibor Vácha

Historický román líčí šest let československých legií v Rusku. V centru pozornosti je cesta čtvrtého pluku a osudy spisovatele a pozdějšího generála Rudolfa Medka. Mozaika střetů s bolševiky, setkávání s Rusy, vnitřní sváry uvnitř legií, to vše vytváří obraz doby, která patří k zajímavým obdobím našich dějin. Autor, občanským povoláním historik, pracuje s fiktivními i historickými postavami. Autentický styl vyprávění, drama bojů patří k dalším kladům tohoto pozoruhodného debutového díla.

Přečtěte si, doporučujeme...Amazonie- Vladimír Plešinger

„Amazonie“ - Vladimír Plešinger

Amazonka je největším veletokem světa, „sladkým mořem“ a její nedostupnost je magnetem, který k ní od samotného objevení v patnáctém století přitahovala objevitele, dobrodruhy, kartografy i cestovatele. Někteří byli vedeni čistě vědeckými pohnutkami, jiní hledali naleziště zlata a kaučuku, jiní bájná zlatá města. Všichni trpěli hladem, odolávali nájezdům hmyzu i nepřátelských indiánských kmenů a jen málo z nich se vrátilo domů do Evropy, aby o fascinujícím koutu světa vydali svědectví. Osm kapitol, osm příběhů odvážných mužů a žen, čtenáře provede historií dobývání ryzí džungle. Provede vás příběhy odvahy, zrady, přátelství i nenávisti. A to ve zcela unikátní knize, opatřené dobovými ilustracemi, mapami i citacemi z cestovatelských deníků přímých účastníků jednotlivých výprav.

Přečtěte si, doporučujeme...

Na útěku - Mahtob Mahmoody

„Na útěku“ - Mahtob Mahmoody

Dnes už dospělá Mahtob Mahmoodyová, dcera autorky bestselleru Bez dcerky neodejdu (který ona sama nikdy nečetla), s odstupem více než čtvrt století vzpomíná, jak drama své rodiny prožívala coby malé dítě a jak se s tragickou událostí vyrovnává dodnes. Následkem psychického vyčerpání léta bojuje se závažným onemocněním. Mahtobin příběh je napínavé psychologické drama symbiózy dvou žen, které se patrně do nejdelší smrti nezbaví následků někdejší osudné události.

Přečtěte si, doporučujeme...Alex – Pierre Lemaitre

„Alex“ – Pierre Lemaitre

Při únosu rozhoduje prvních několik hodin – už tak mizivá šance na přežití pak s postupujícím časem klesá prakticky k nule. Alex Prévostová, krásná, schopná a houževnatá pětatřicetiletá ošetřovatelka, miluje paruky. Jednoho dne ji unese přímo z ulice neznámý muž a uvězní ji v opuštěném skladišti, kde zinscenuje podivný způsob mučení, které pro ni chystá. Velitel Camille Verhoeven a jeho pařížští detektivové se při pátrání po Alex nemají čeho chytit: chybí podezřelí i stopy. Naděje na její záchranu se kvapem ztenčují, Verhoeven se o jejím záhadném osudu může až do hořkého konce jenom dohadovat. Závěrečná tragédie je zcela nečekaná.

Přečtěte si, doporučujeme...

Přízrak – Jo Nesbo

„Přízrak“ – Jo Nesbo

Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně.

Přečtěte si, doporučujeme...

Tauranga, můj osud - Laureen Anne

„Tauranga, můj osud“ - Laureen Anne

Mladá Ricarda Bensdorfová uprchne před sňatkem z donucení na Nový Zéland. Tam se navzdory všem překážkám prosadí jako lékařka, což by v Prusku konce 19. stol. nebylo možné. Kvůli svým schopnostem se však znelíbí kolegovi z Taurangy, který se ji snaží ze všech sil odstranit.

Přečtěte si, doporučujeme...


Doktorka z Boloně - Serno Wolf

„Doktorka z Boloně“ - Serno Wolf

Boloňa 1552. Carla se narodí se znetvořujícím ohnivým znamením - pro inkvizici ostudným znamením hříchu. Aby se ho zbavila, sní o tom, že se stane lékařkou. Ale studium medicíny je jí jako ženě nedostupné. Carla se nevzdává a všechny své naděje vkládá do mladého charismatického chirurga Gaspara Tagliacozziho, do něhož se ke všemu beznadějně zamiluje.

Přečtěte si, doporučujeme...
1Q84 - Murakami Haruki

„1Q84“ - Murakami Haruki

První a druhá kniha trilogie. Autor předkládá osvědčená témata jako je láska, vztahy mužů a žen, mezigenerační odcizení a vliv historie na náš každodenní život. Aomame a Tengo jsou někdejší spolužáci. Ona je skvělá fyzioterapeutka, která svých znalostí občas využije k tomu, aby odeslala na jiný svět muže, na které je běžná spravedlnost krátká. On je talentovaný, ale neprůbojný matematik se spisovatelským talentem. Jednoho dne zjistí, že svět, jak ho známe, jednou provždy skončil. A navíc si toho nikdo nevšiml...

Přečtěte si, doporučujeme...


Robokalypsa - Wilson Daniel

„Robokalypsa“ - Wilson Daniel

V ne příliš vzdálené budoucnosti se vyspělé technologie řídící svět lidí obrátí proti svým stvořitelům. Za pomoci superinteligentního stroje zvaného Archos se jim podaří téměř kompletně vyhladit lidstvo; ti, co přežili, však ukryti chystají odvetu… Sci-fi technothriller o zoufalém boji člověka proti vzpouře strojů.

Přečtěte si, doporučujeme...

Deník malého poseroutky – Ošklivá pravda

„Deník malého poseroutky – Ošklivá pravda“ - Kinney Jeff

Jak to s Gregem vypadá v tomto díle? Hrdina je samozřejmě natěšený na to, až vyroste. Předběžně to však vypadá tak, že dospívání bude pořádná makačka. Greg se najednou musí účastnit spousty společných večírků kluků a holek, musí se vyrovnat s větší odpovědností, a dokonce jsou zde i jisté ne moc příjemné okolnosti a změny, které se "stárnutím" souvisejí. Kdyby tady alespoň byl Rowley, Gregův nejlepší kamarád. Zatím to ale vypadá, že hrdina je na všecky své problémy sám. Zvládne všechny aktuální životní nástrahy, nebo bude muset čelit ošklivé pravdě?

Přečtěte si, doporučujeme...

Agape Satanas!

„Agape Satanas!“ - Vondruška Vlastimil

Na panství olomouckého biskupa bylo bestiálně zavražděno několik žen. Podařilo se chytit a usvědčit vraha, který byl prohlášen za vlkodlaka a upálen. Po čase ovšem vraždy pokračují. Přemysl Otakar II. pošle na Moravu prokurátora Oldřicha z Chlumu.

Přečtěte si, doporučujeme...

Čepičáři z Vackova

„Čepičáři z Vackova“ - Slavíček Jiří

Čepičáři jsou ti, co mají pod čepicí. Těmi našimi je trojice seniorů, důchodců, žijící v části Žižkova pod Židovskými pecemi, které se říká Vackov. Ještě do nedávna to byla téměř poloviční vesnice. Vše se ale teď pod náporem nejrůznějších podnikatelů a vlastně celé dnešní hektické doby překotně mění. Pro čepičáře je to vpád na jejich území, se kterým bytostně nesouhlasí. Není jim to ale nic platné a tak se stávají pouze glosátory probíhajících změn.

Přečtěte si, doporučujeme...Čtyři životy

„Čtyři životy“ - Procházková Marta

Životní příběh svobodomyslné dívky, která opustila v sedmdesátých letech šedivý svět úřednické Prahy a později, se svým partnerem "kovbojem" Joem, i komunistické Československo, aby nalezla svůj další osud v širokých obzorech Kanady, a po letech se vrátila zpět do Čech. Klidné, příjemné a velmi čtivé vyprávění, doplněné mnoha vtipnými detaily a postřehy, ať už se týkají mužů, automobilů nebo typických prvků české, německé či americké povahy. Laskavá, ale i upřímně napsaná kniha o putování, milostných, rodinných i pracovních radostech a strastech moderní samostatné ženy, která prožila čtyři životy, aby nalezla lásku, štěstí a především - svobodu a nezávislost.

Přečtěte si, doporučujeme...

Zóna 22

„Zóna 22“ - Tig Hague

Šokující vylíčení osudu mladého Angličana a jeho boje o přežití v krutých, až středověkých podmínkách vězeňského tábora v putinovském Rusku.

Přečtěte si, doporučujeme...
Nositelé příběhů

„Nositelé příběhů“ - Jeffrey Archer

Některé povídky jsou založeny na skutečných příbězích - deset z patnácti povídek bylo údajně inspirováno příběhy, které Archer shromáždil právě během svých cest - zatímco jiné jsou ryzí fikcí, čerpající nejen z autorovy fantazie, ale i z jeho neméně barvitého soukromého života. Jednotlivé povídky se odehrávají v různých částech světa a jejich hrdiny jsou lidé často na první pohled všední, nezajímaví. Právě tito lidé však v sobě často nosí příběhy, které stojí za vyprávění - a Archer je skvělý vypravěč. Opět potvrzuje své přirozené nadání pro krátké příběhy, jeho povídky vás "chytí" už od první stránky. Jsou vkusné, chytré a zábavné a nechybí v nich vynikajícím způsobem zvládnuté charakteristiky postav, typický anglický humor, napjaté očekávání pointy příběhu a překvapivé zvraty. Některé z nich vás rozesmějí, jiné vám vženou do očí slzy - všechny vás však budou udržovat v napětí téměř do konce.

Přečtěte si, doporučujeme...

Předehra

„Předehra“ - Radka Zadinová

Předehra je příběh dvou lidí, kteří nemohli žít spolu, ale ani bez sebe. Příběh lásky pozemšťana Roberta a dívky Kaomimomini z jiné planety a s mnoha tajemstvími. Každý z nich se musí vyrovnat s hořkou pravdou i s vědomí, že čas, kdy mohou být spolu, se nenávratně krátí.

Přečtěte si, doporučujeme...


Ohnivý tygr

„Ohnivý tygr“ - Tracy Chevalier

Londýn 1792. Ve vzduchu je cítit nervozita ze stále krvavější francouzské revoluce. Tehdy přichází do hlučného a nemilosrdného velkoměsta z vesničky v Dorsetshire rodina Kellawayových. Mezi Jemem, jejich nejmladším synem, a londýnskou uličnicí Maggie vzniká překvapivé pouto. Jejich vztah je ovlivněn také seznámením se sousedem Williamem Blakem, tiskařem, básníkem a revolucionářem. Na pozadí jeho nejslavnějšího díla Zpěvy nevinnosti a zkušenosti vykresluje autorka spletitou cestu od dětství k dospělosti. Atmosféra Londýna konce 18. století je vylíčena neobyčejně barvitě a se smyslem pro detail podobně jako ve spisovatelčině slavném díle Dívka s perlou, podle něhož byl natočen stejnojmenný film, nominovaný na Oscara.

Přečtěte si, doporučujeme...

Všude manžel o dvou kůrkách

„Všude manžel o dvou kůrkách“ - Alena Jakoubková

Michal se brání výčitkám své ženy Isabely, přestože je jí nevěrný. Isabelu jeho postoj rozzuří a rozhodne se, že se mu pomstí. Chce dát manželovi ochutnat jeho vlastní medicínu a začne si domů vodit jednoho milence za druhým. Její metoda je úspěšná a navíc docela zábavná. Jenomže co dál? Co když Isabela potká muže, do něhož se zamiluje? A bude to skutečně ten pravý?

Přečtěte si, doporučujeme...
Ranhojič

„Ranhojič“ - Gordon Noah

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Sirotek Robert Jeremy Cole má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen k tomu, aby léčil lidi. Vydá se tedy do Persie za nejslavnějším lékařem doby Avicennou a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii. Nakonec se mu podaří uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg.

Přečtěte si, doporučujeme...Šaman

„Šaman“ - Gordon Noah

V této knize můžete sledovat další osudy skotské lékařské dynastie Coleů. Mladý lékař Rob J.Cole se po zapojení do politických nepokojů ve vlasti ocitne na útěku a připojí se k prvním osadníkům na původně indiánském území. Pro farmáře znamená přítomnost lékaře naději na přežití. Robův syn, přezdívaný Šaman, touží jít v otcových šlépějích

Přečtěte si, doporučujeme...

Lékařka

„Lékařka“ - Gordon Noah

Roberta J. Coleová pokračuje v rodinné tradici a v osmdesátých letech minulého století se stává významnou bostonskou lékařkou. V osobním životě se jí však nedaří a proto odchází do horského městečka Woodfieldu a otvírá si zde soukromou praxi. Prožívá starosti i radosti zdejších pacientů a brzy tu nalézá i přátele.

Přečtěte si, doporučujeme...

Nakažlivá smrt

„Nakažlivá smrt“ - Cornwellová Patricia

Ve Virginii řádí masový vrah. Hrůzné nálezy provází i fakt signalizující hrozbu celosvětového dosahu - oběti zřejmě trpěly smrtelnou chorobou způsobenou nebezečným virem. Ohrožena je i Kay Scarpettová, soudní lékařka státu Virginie a poradkyně FBI pro soudní patologii, která ostatky pitvala. Její zápas se zákeřným vrahem i virem je dlouho beznadějný, na její adresu ke všemu přicházejí zlověstné e-maily. Počet obětí zřejmě není konečný.

Přečtěte si, doporučujeme...Yorkshirské historky

„Yorkshirské historky“ - Herriot James

Třetí výběr z nezapomenutelných povídek (Moje nejmilejší psí historky a Moje nejmilejší kočičí historky) slavného spisovatele-zvěrolékaře obsahují jeho nejoblíbenější vyprávění o kravách, psech - včetně samozřejmě Trocki Wooa - nádherných koních, kozách i opuštěných beráncích. Vypráví zde o dobách, kdy jej řinčící telefon uprostřed nehostinných nocí povolával k nemocným zvířatům. V takových okamžicích se však odhalují i pravé charaktery venkovských lidí, zarputilého sedláka, jenž sotva poskytne studenou vodu na umytí, i manžele, jež veterináře přinutí zůstat na hlt whisky a kus koláče.

Přečtěte si, doporučujeme...

Katyň

„Katyň“ - Paul Allen

Kniha Katyň - Stalinský masakr a triumf pravdy je knižní debut Allena Paula, amerického politologa, publicisty a poradce řady komisí Kongresu Spojených států amerických. Jeho kniha o katyňské tragédii se setkala s pochvalnými ohlasy v americkém i polskojazyčném tisku. Přináší pohnuté svědectví o nebývalé schopnosti lidí přestát ty nejnesnesitelnější formy tyranie. Je nejen dokonalou analýzou ničivého masakru v Katyni, ale současně i něco mnohem důležitějšího - je to hluboce působivé svědectví o duchovní síle obětí tohoto zločinu a o definitivním triumfu pravdy.

Přečtěte si, doporučujeme...


Šógun

„Šógun“ - Clavel James

Jedné větrné noci roku 1600 při pokusu obeplout svět ztroskotá holandská loď Erasmus u východojaponského pobřeží.její velitel, jeden z předních evropských lodivodů. Angličan John Blackthorne, se stane "zajatcem japonských ostrovů", nesmíří se však s rolí nečinného pozorovatele a popisovatele téměř neznámé země, jejich obyvatel, historie, zvyků. Blackthornovy schopnosti a znalosti brzy podstatně zasáhnou do dosud nerozhodnutého boje o vládu nad Japonskem, který mezi sebou svádějí nejvlivnější samurajové a do něhož se svým nezanedbatelným vlivem zapojují i jezuité. Je to boj krutý, nesmlouvavý a neúprosný, plný nástrah a intrik - v sázce totiž není nic menšího než titul šóguna, před kterým se skloní celé Japonsko.

Přečtěte si, doporučujeme...

O čem mluvím, když mluvím o běhání

„O čem mluvím, když mluvím o běhání“ - Murakami Haruki

Murakami běhá 25 let - každý den deset kilometrů, každý rok maraton. Titul knihy je variací na povídkovou sbírku O čem mluvím, když mluvím o lásce Raymonda Carvera. Kniha "memoárů" rozhodně zaujme tři typy fanoušků: autorovy skalní příznivce, pro které je kultovní postavou, pak hledače receptu, jak se stát spisovatelem, a nakonec, jak jinak, běžce na dlouhou trať. V knize je jednak soubor esejů o běhu na dlouhé tratě, jednak spisovatelův "diář" čtyřměsíční přípravy na maraton v New Yorku. Hovoří o fyzické i psychické bolesti, o stárnutí, o tématech, která se mu honí hlavou. Jsou tu úvahy o spisovatelství jako takovém: doba už nepřeje romantickým týpkům, co nasávají nebo berou drogy a píšou skvěle - doba přeje globálním spisovatelům-manažerům. Ostatně přísný režim a skvělá kondice bývají totožné u byznysmenů i u spisovatelů.

Přečtěte si, doporučujeme...

(c) 2010 – 2024 Obecní KNIHOVNA ve Štěpánkovicích       |       partneři:    Obec Štěpánkovice    Demosan     Ganeko s.r.o.    Ritschny - kovošrot       |       design: DanR