Projekty

Soutěž

Projekt - Čtení pomáhá

Celé česko čte dětem

Kniha pro prvňáčka

Akce 2023

Vánoční tlachání a tvořivá dílna

Vánoční tlachání a tvořivá dílna 2023

Ve čtvrtek 30. listopadu se v naší knihovně uskutečnilo „Vánoční tlachání“ spojené s tvořivou dílnou. Vyráběly se netradiční svícny s vánoční tématikou.
Jsme rádi, že se této akce zúčastnily maminky s dětmi, babičky, prababičky a také malí školáci. Bylo to velmi příjemně strávené pozdní odpoledne.

Vánoční tlachání a tvořivá dílna 2023 Vánoční tlachání a tvořivá dílna 2023 Vánoční tlachání a tvořivá dílna 2023 další foto >>> (42)

Mateřská škola v knihovně - Podzim v pohádce

Mateřská škola v knihovně - Podzim v pohádce 2023

Návštěvy naší knihovny dětí z místní mateřské školy se již staly tradicí. Opět si pro ně paní knihovnice připravily pestrý interaktivní program.
Tentokrát byla zvolena pohádka „Jak se Krtek loučil s čápem“ a na ni navazující aktivity. S dětmi jsme prohlíželi různé druhy ptačího peří, napodobovaly let ptáků a zjistili jsme, jak se liší ptáci od lidí. Děti si zahrály na čápy a sýkorky, vyzkoušely si sbírání „semínek“ kolíčkem na prádlo a užily si další zábavu. Samozřejmě došlo i na prohlížení knížek o přírodě, kde děti nacházely ptáčky a jiná zvířátka. Děti se zaposlouchaly i do zvuků lesa z krásné knihy nakladatelství Svojtka, která dětem přiblížila něco málo, co mohou slyšet při návštěvě lesa. V závěru programu si děti vyrobily kukuřice z papíru, které se jim moc povedly.
Kuřátka, Sluníčka, Motýlci i Berušky si strávený čas v knihovně moc užili.

Mateřská škola v knihovně - Podzim v pohádce 2023 Mateřská škola v knihovně - Podzim v pohádce 2023 Mateřská škola v knihovně - Podzim v pohádce 2023 další foto >>> (31)

Norsko – cesta na sever

Norsko – cesta na sever 2023

Manželé Poulíkovi své posluchače opět nezklamali. Vyprávění o cestě do severní země Norsko bylo velmi obohacující a zajímavé.
Jana a Vladimír patří k cestovatelům věkové kategorie 55+ a 60+. Cestování je pro ně životní styl a rádi předávají své zážitky dál. Do naší knihovny dorazili již potřetí. Jsou známí svými nízkonákladovým cestováním. Celou cestu si zařizují sami. Nízkonákladové letenky, ubytování, dopravu na místě, půjčení auta, parkoviště, to jsou věci, které si do každé země vyřizují sami. Tímto způsobem spolu manželé procestovali už desítky zemí. Itinerář si plánují spontánně a ze všeho nejvíc mají rádi neturistická místa a setkávání s místními lidmi.
Norsko je zemí, kterou navštívili již dvakrát a byli jeho přírodními krásami a čistotou nadšeni. Také u nás, posluchačů této přednášky to bylo obdobné. Moc jsme si to užili.
Pondělní podvečer 14. říjen 2024 v knihovně ve Štěpánkovicích bude opět patřit manželům Poulíkovým a jejich fanouškům. Už se moc těšíme.

Norsko – cesta na sever 2023 Norsko – cesta na sever 2023 Norsko – cesta na sever 2023

Beseda s Markétou Harasimovou

Beseda s Markétou Harasimovou

Markéta Harasimová, která má své kořeny ve Štěpánkovicích navštívila naši knihovnu, a troufám si říct, že svým vyprávěním překvapila posluchače svou otevřeností, nadsázkou a humorem. Markéta velmi otevřeně hovořila o své práci. Práce pro ni není práce ale povolání. Její thrillery pro ženy mají slušnou základnu fanynek, jež nedočkavě vyhlížejí každou novou knihu. V tomto ohledu rozhodně nestrádají, protože Markéta Harasimová je velmi plodná autorka. Od roku 2017 vydala deset titulů, z nichž dva spadají do literatury pro děti.

Markéta Harasimová se ve svých knihách inspiruje životem – stát se totiž může prakticky cokoli a komukoli. Její příběhy jsou dílem fantazie, nicméně vychází z každodenní reality a díky zpětné vazbě ví, že se často podobají tomu, co prožil například její čtenář nebo jeho příbuzný. Autorka říká, že v životě se vlastně všechno točí okolo lásky, nenávisti, touhy po moci či bohatství, šlechetnosti nebo naopak zbabělosti. Lidské emoce a ambice jí poskytují nevyčerpatelný zdroj podnětů.

Beseda s autorkou byla velmi zajímavá. Děkuji všem zúčastněným za zájem a účast na této besedě. Knihy Markéty Harasimové si můžete vypůjčit v naší knihovně! Stojí za to.

Vernisáž maleb a kreseb

Vernisáž maleb a kreseb ve štěpánkovické knihovně proběhla poprvé. A stála za to. Dva naši spoluobčané se začali s odchodem do důchodu věnovat krásnému a obohacujícímu koníčku – malování. „Kdy začít, když ne teď?“ – to je motto autorů naší výstavy. Karla Zachariková a Jan Balarin jsou dva aktivní senioři, kteří se rozhodli věnovat malování obrazů. Jsou amatéři, ale jejich malby a kresby tomu vůbec neodpovídají.
Karla Zachariková se nechává inspirovat malířem na internetu, který své žáky učí malovat, inspiruje se přírodou a věcmi okolo sebe, které má ráda.
Jan Balarin se nechal inspirovat americkým malířem Bobem Rossem a také i jeho hlavní inspirací je příroda okolo nás.
Samotnou vernisáž navštívilo přes třicet návštěvníků, nechybělo malé občerstvení připravené samotnými autory a záštitou celé kulturní akce byla Obec Štěpánkovice. Bylo to velmi milé a inspirující setkání pozvaných hostů, kteří troufám si říci „se kochali“ nad obrazy těchto dvou inspirativních lidí.
Samotná výstava je již v naší knihovně druhá v pořadí. Dovolím si zmínit v tomto příspěvku i autorku obrazů první výstavy Lenku Macovou, která se malování věnuje již 18 let a stále kurzy malování do galerie U Jakoba navštěvuje. Malování je radost a relax.
Výstava obrazů Karly Zacharikové a Jana Balarina potrvá do konce června 2023.
Všichni zájemci jsou srdečně zváni!

Vernisáž maleb a kreseb Vernisáž maleb a kreseb Vernisáž maleb a kreseb

Bookstart neboli S knížkou do života

Bookstart neboli S knížkou do života - duben 2023

Velmi příjemné bylo první setkání rodičů s dětmi v rámci projektu Bookstart v naší knihovně.
Děti si vyzkoušely různé aktivity a parádně si to užily. Maminky se dozvěděly více informací o tomto zajímavém projektu. Na dalším setkání obdrží každé děťátko uvítací sadu pro nejmenší čtenáře, která jistě potěší.
Další setkání proběhne ve čtvrtek 25. května 2023 od 10.00 do 12.00 hodin.
Jste srdečně zváni!

Bookstart neboli S knížkou do života - duben 2023 Bookstart neboli S knížkou do života - duben 2023 Bookstart neboli S knížkou do života - duben 2023 další foto >>> (22)

Markéta Harasimová a její Kočička Ťapička dětem

Markéta Harasimová a její Kočička Ťapička dětem

Ve čtvrtek 16. března štěpánkovickou knihovnu navštívila česká spisovatelka a scénáristka s kořeny ve Štěpánkovicích Markéta Harasimová. Tato mladá a velmi sympatická spisovatelka již napsala přes 20 úspěšných knih a scénářů. Výborné detektivky, romány pro mladé dívky a knížky pro děti jsou velmi oblíbenou četbou nejen v naší knihovně.
Její nejnovější knížky pro děti „ Z deníku kočičky Ťapičky“ a „Koťátka kočičky Ťapičky“ se staly tématem besedy pro děti z naší základní a mateřské školy. Autorka dětem knihy a kočičku Ťapičku představila a své vyprávění o hlavní hrdince Ťapičce střídala s dramatizací příběhů, což se dětem velmi líbilo. Interaktivně spolupracovala s dětskými diváky po každém hereckém vstupu kladením otázek k tomu, co slyšely a viděly. Tato interaktivní beseda byla opravdu skvělá.
Markétu Harasimovou přivítáme v tomto roce ještě jednou. Můžeme se těšit na 9. října 2023 na odpolední besedu pro dospělé čtenáře. Už se moc těšíme.

Markéta Harasimová a její Kočička Ťapička dětem Markéta Harasimová a její Kočička Ťapička dětem Markéta Harasimová a její Kočička Ťapička dětem

Banát – po stopách Čechů žijících v Rumunsku a Srbsku

Banát – po stopách Čechů žijících v Rumunsku a Srbsku

Cestovatel Petr Nazarov nás svým vyprávěním, ukázkami nádherných fotografií a videí přenesl do historie a hlavně současnosti Čechů žijících v Banátu již dvě století. Takový unikát jinde nenajdete.
Vesnice v nedotčené rumunské přírodě, a v nich potomci českých přistěhovalců. Mluví starou češtinou, žijí tak, jak se na našem venkově žilo před dávnými časy, a nejsou závislí na moderních technologiích. Tato specifická komunita je však v posledních letech v ohrožení z důvodu odchodu mladých a s jejím odchodem také mizí naděje na pokračování dvousetleté historie místních Čechů. Přednáška nám dala pocit, že Banát je pro Čechy skutečně zvláštní místo, je velmi snadné cítit se tam jako doma, ačkoliv se nacházíme téměř tisíc kilometrů od rodné hroudy, na jihu Rumunska.
Myslím, že mnozí ze zúčastněných, by tyto nádherná, zvláštní, a poetická místa rádi navštívili. Petr Nazarov se podělil nejen se svými zážitky, ale také doporučil pár tipů a rad na cestu do těchto míst.

Banát – po stopách Čechů žijících v Rumunsku a Srbsku Banát – po stopách Čechů žijících v Rumunsku a Srbsku Banát – po stopách Čechů žijících v Rumunsku a Srbsku

Panama a Kostarika

Panama a Kostarika 2023

Opět manželé Márovi nezklamali. Vyprávění o jejich dobrodružství ve Střední Americe konkrétně v Panamě a Kostarice bylo zajímavé, svižné, plné krásných fotografií a videí.
Manželé Márovi cestují s nadšením a s plným nasazením, a z cest si přinášejí krásné zážitky, se kterými se dělí na svých besedách se svými posluchači.
Expedice do Střední Ameriky byla rozdělena na dva okruhy: Panama, Kostarika a Mexiko, Guatemala. Na druhý okruh se návštěvníci mohou těšit 29. ledna 2024.

Panama a Kostarika 2023 Panama a Kostarika 2023 Panama a Kostarika 2023
(c) 2010 – 2024 Obecní KNIHOVNA ve Štěpánkovicích       |       partneři:    Obec Štěpánkovice    Demosan     Ganeko s.r.o.    Ritschny - kovošrot       |       design: DanR