Obecní knihovna oznamuje opětovné zahájení kurzu jógy pod vedením Lubomíra Stuchlého. Cviční jógy začíná 9. října 2024 v 18.00 hodin v prostorách Obecní knihovny.
Zájemci nechť se přihlásí osobně v knihovně nebo na tel.: 553 609 965.
Jste srdečně zváni!
11. 10. 2024
Zveme všechny rodiče a děti na další setkání v rámci projektu Bookstart neboli „S knížkou do života“ na další setkání v naší knihovně. Setkání se uskuteční ve čtvrtek 19. září 2024 od 10:00 do 12:00 hodin v prostorách knihovny.
Jste srdečně zváni!
Těší se na Vás pracovnice knihovny.
11. 10. 2024
Obecní knihovna ve Štěpánkovicích nabízí k prodeji novinku regionální autorky Anny Malchárkové „Zapadlé dny“ za zvýhodněnou cenu 200,-Kč.
23. 9. 2020
Obecní knihovna ve Štěpánkovicích nabízí k prodeji knihu Dušana Fajkoše „Genius loci Moravy a Slezska“.
Cena knihy 490,- Kč.
11. 12. 2017
Jan Opatřil - spisovatel a ilustrátor opět po roce zavítal do štěpánkovické knihovny. Tentokrát se svou knižní novinkou „Kapřík Metlík pro nejmenší“.
Nádherně ilustrovaná kniha o kapříkovi Metlíkovi a jeho kamarádech zaujala téměř sto dětí z nižšího stupně a předškoláky z mateřské školy.
Vyprávění pana spisovatele bylo velmi zajímavé, nechyběl humor a děti se interaktivně do besedy zapojovaly. Poté si měly možnost knihu a upomínkové předměty zakoupit. Bylo to velmi vydařené a obohacující páteční dopoledne.
V týdnu od 4. do 8. listopadu proběhalo již jako každoročně v naší knihovně pásmo pohádek, her a tvořivých dílen pro štěpánkovickou mateřskou školku. Paní knihovnice pro téměř 120 dětí připravily pestrý program.
S dětmi si povídaly o podzimní přírodě, o proměnách v ní, a především o stromech. Co takový strom znamená pro celou naši planetu, co všechno nám lidem může dát, jak si má člověk vážit stromů a jak jsou si lidé se stromy podobní. Děti se také dozvěděly, jak mohou stromům poděkovat za jejich dary a jejich úlohu v přírodě. Ozývaly se nápady se slovy „Děkujeme Ti stromečku“ nebo „Moc děkujeme, strome“! Ale kupodivu zaznělo i slovo obejmutí. Obejmeme strom a tím nejen poděkujeme, ale také načerpáme pozitivní energii a náladu. S dětmi jsme následně vyzkoušeli objetí kamaráda, což se jim moc líbilo. Děti si vyzkoušely poskládat puzzle s podzimní tématikou, pokoušely se odpovědět na různé hádanky a v závěru si jednoduchou technikou vyrobily oblíbené ovoce jablka a hrušky.
Knihovnice se od dětí dozvěděly, jaké ovoce dozrává na podzim, společně zazpívaly podzimní písničky, které se naučily ve školce a za odměnu jim paní knihovnice připravily ochutnávku ovoce se zavřenýma očima, kterou zvládly na výbornou. Všem moc chutnalo! Bylo to opět velmi příjemné dopoledne.
Pondělní podvečer v knihovně patřil cestovateli a spisovateli panu Petru Nazarovi. Pro téměř 35 zúčastněných to bylo velmi zajímavé setkání.
Petr Nazarov dokázal nevšedním způsobem přiblížit neopakovatelnou atmosféru Havajských ostrovů, život místních obyvatel a jejich tradice. Především se zaměřil na ostrov Molokai, opředený mystickými pověstmi a dýchající magickou atmosférou, často nazývaný „Přátelský ostrov“ nebo „ Ostrov kouzelníků“. Petr Nazarov obohatil vyprávění nádhernými fotkami a videoprojekcí, kterou provázela pravá havajská hudba. Byl to opravdu krásný zážitek.
Zářijové již třetí setkání maminek s dětmi, zapojených do mezinárodního projektu „Bookstart neboli S knížkou do života“ se uskutečnilo 30. září 2019 v knihovně ve Štěpánkovicích.
Opět to bylo setkání velmi příjemné. Maminky společně se svými ratolestmi si program připravený knihovnicemi velmi užily.
Na tomto setkání si maminky spolu s knihovnicemi předaly tipy na vhodné knížky pro děti, děti si spolu zahrály různé hry a také byla náramná tancovačka se zpěvačkou Inkou Rybářovou, která je výraznou osobností v oblasti tvorby pro děti. Inka Rybářová nebyla v knihovně osobně přítomna, ale její písničky zazněly z CD přehrávače.
Občerstvení pro děti i maminky bylo velmi zdravé. Hroznové víno a jablka všem moc chutnaly. Všichni se už těší na předvánoční setkání.
Devátý ročník příměstského tábora v naší knihovně se tentokrát nesl v pohádkovém duchu. Tábor začal v pondělí 15. července a skončil v pátek 19. července 2019. Malých táborníků bylo celkem 30 a byli ve věku od 6 do 10 let. Ideální věk právě na pohádky.
1. den - S čerty nejsou žerty
V pondělí ráno se táborníci vzájemně seznámili a byli svými vedoucími rozděleni do tří družstev. Jednoduchou metodou kreslením voskovkou na textil si všichni společně ozdobili svá trička. Každé bylo originál. Tématem prvního dne byla pohádka „S čerty nejsou žerty“, a tomu odpovídaly i připravené soutěže. Děti si vyzkoušely čertí tanec, čertovský řev, centrifugu, házely bramborou do čertovského kotle a soutěžily v dalších čertovských disciplínách. A protože už všem „čertovsky“ kručelo v bříšku, vydali jsme se do místní restaurace „Na statku“, kde pro nás paní kuchařky připravovaly „obědy na míru“. Pondělní oběd byl výborný, všem moc chutnalo. Po obědě si táborníci odpočali a měli volnou zábavu. Po odpoledním klidu na táborníky čekala čertovská kvízová soutěž mezi družstvy a oblíbená hra Bingo. V závěru prvního dne byly vyhodnoceny výsledky družstev v jednotlivých soutěžích a děti mohly domů.
2. den - Zlatovláska
Druhý pohádkový den začal výjezdem dětí na koni za Zlatovláskou. Měly za úkol chytit rybu, přeskočit propast, nasbírat perly a tím si vyzkoušely náročnou cestu Jiříka z pohádky za Zlatovláskou. Toho dne ale čekalo na děti malé překvapení. V sousední vesnici Kobeřice, paní knihovnice také připravily pro své čtenáře příměstský tábor a po vzájemné domluvě tábor z Kobeřic navštívil tábor ve Štěpánkovicích. Připraveny byly různé soutěže pro oba táborové týmy. Děti se vzájemně seznámily, zasoutěžily a pak také společně poobědvaly. Byl to moc pěkný zážitek. Štěpánkovické táborníky ještě čekaly další soutěže a vyhodnocení dne. Úterní den utekl jako voda a děti se již těšily na další táborový den.
3. den - Cesta pohádkovým lesem
Ve středu bylo krásné počasí, a tak jsme se rozhodli navštívit nedaleký Aquapark v Kravařích. Šli jsme pěšky a cestou hráli různé hry. V bazénu se děti vyřádily a osvěžily, Zpáteční cesta uběhla celkem rychle, a protože byl čas k obědu, zamířili jsme do naší restaurace opět na dobrý oběd. Toho dne děti v knihovně nocovaly. Odpolední program probíhal ve štěpánkovickém parku, kde jsme opékali buřty a zase soutěžili. I na tento den jsme měli pro děti připravené překvapení. Noční hru TITANIC. Paní lektorka Dana Šimková dětem připravila velmi zajímavý noční program o potopení Titanicu. Vyprávění paní lektorky nás přeneslo do roku 1912, kdy jsme se spolu se slavnými pasažéry a členy posádky nalodili na největší loď své doby. Každý z nás měl svůj palubní lístek a prožíval dobrodružství na Titanicu. Byl to skvělý zážitek a krátce po půlnoci děti již spali ve svých pelíšcích. Nelze opomenout výbornou pizzu, kterou děti spořádaly ještě před samotnou plavbou. Byla výborná.
4. den - Budulínek
Ráno jsme se probudili do krásného dne a k snídani jsme servírovali buchty od maminek. Byla jich spousta a děti si na nich moc pochutnaly. Čekal nás předposlední táborový den. Byl opět plný soutěží, pohádek, kvízů a oblíbené hry Bingo. Vydali jsme se také vlakem do hlučínského muzea na výstavu „Vládcové noci“, kterou si děti hodně užily. Po cestě táborníci hledali rozstříhané puzzle známé pohádky „ O Budulínkovi“, kterou pak odpoledne jednotlivá družstva zahráli jako divadelní představení. Všem se pohádka moc povedla, malí herci byli úžasní. V závěru dne opět vyhodnocení soutěží celého dne a odchod domů. Čekal nás poslední den tábora.
5. den - Princ hledá princeznu
Bylo opět krásné počasí a tak jsme s dětmi vyrazili na koupaliště. Bylo to super. Děti měly bazén téměř sami pro sebe. Vyřádily se, osvěžily se a zahrály přehazovanou mezi družstvy na plážovém hřišti. Nikomu se nechtělo domů, ale odpoledne nás ještě čekaly soutěže na pohádkové téma, tak jsme opravdu musely. Princ hledá princeznu – poslední pohádkové odpoledne. Holčičky se převlékly do princeznovských kostýmů, kluci do kostýmů prince a všichni si vyzkoušeli promenádu s knížkou na hlavě. Některým to šlo jako po másle, některým to trošku drncalo. Ale nakonec úkol zvládli všichni. Po promenádě si táborníci zasoutěžili v pohádkovém kvízu a Bingu a konečně nastalo závěrečné vyhodnocení v celotáborovém soutěžení. Byli vyhlášeni také nejlepší táborníci a samozřejmě i nejlepší družstvo. Všechny děti jako odměnu obdržely perníkové medaile a společně si pochutnaly na zmrzlinovém poháru. Dle reakcí dětí se devátý ročník příměstského tábora moc líbil a těší se na příští rok.
V pátek 28. června 2019 proběhlo v naší knihovně tradiční královské pasování prvňáčků na rytíře knížek a čtenáře knihovny. Celkem se pasování zúčastnilo 39 dětí spolu s rodiči a třídními učiteli.
Paní knihovnice a pan místostarosta v přestrojení za královnu, krále a písaře obeznámily přítomné se vším, co takové pasování znamená a jak důležité je mít vztah ke knihám a umět krásně číst. Královna Knihomila přečetla čtenářský slib, který děti potvrdily slovy „Tak slibuji“ a už následovalo samotné pasování. Písař Pravčický vyvolával jména dětí a ty postupně přistupovaly ke králi, který je slovy „Tímto tě pasuji na rytíře knížek a čtenáře knihovny“ pasoval opravdovým mečem na čtenáře. V rámci projektu „Knížka pro prvňáčka“, do kterého se naše knihovna zapojuje již 8 let, obdrželi malí prvňáčci knihu „Jak se nosí krky“ a pamětní list jim připomínající tuto slavnostní chvíli.
Pevně věřím, že si cestu ke čtení a ke knihám tito nejmenší čtenáři najdou a nikdy z ní nevybočí. Knihy ať se stanou milou součástí jejich života.
Červnové setkání maminek se svými ratolestmi bylo tentokrát venku před knihovnou. Děti měly připravený bazének a v něm pobývaly většinu času, protože venku vládla třicetistupňová teplota. Bylo úmorné horko. S maminkami jsme si povídali o knížkách na dovolenou, o tom jak dětem čtou, jaké knížky mají jejich děti nejraději a pak jsme jen tak klábosili. Všichni jsme se osvěžili vychlazeným melounem a užívali si příjemné, i když horké odpoledne.
Jsme rádi, že si maminky najdou čas na setkání v knihovně a dle reakcí se vždy velmi těší. Díky jim za to.
V rámci projektu „ Už jsem čtenář“ – Knížka pro prvňáčka“, který vznikl na podporu čtení u nejmladších školáků, naše knihovna připravila celoroční pásmo čtení, povídání, pohádek a výtvarných dílen.
Každý měsíc se děti účastnily aktivit vedoucí k rozvíjení čtenářských dovedností a k pochopení textu. Pravidelná setkávání s pejskem Chlupáčkem a kocourkem Koblížkem se staly oblíbenou součástí výuky čtení. Prvňáčci vždy obdržely dopis od pejska Chlupáčka, na který se děti náramně těšily. Naposledy se děti s pejskem Chlupáčkem setkaly v červnu a čekalo je velké překvapení.
Pejsek Chlupáček děti přivítal tradičním rituálem pozdravů a pověděl jim o králi, který obchází knihovny a vybírá si členy do své čtenářské družiny. A opravdu se tak stalo. Král Knihomil do naší knihovny zavítal a vyzkoušel si děti, jak dobře se naučily číst. Vše si řádně napsal a připravil děti na pasování. Navíc je odměnil symbolickým zlatým klíček, kterým se odemyká záhadná komnata čtení.
Stalo se již tradicí, že děti z místní mateřské školy navštěvují knihovnu, kde je pro ně připraven pestrý program. I tentokrát si paní knihovnice pro děti připravily velmi pěkný program.
Tentokrát známá postavička z knížek Zdeňka Milera – Krteček, zachraňoval svou kamarádku myšku Šedivku. Krteček společně s dětmi musel procestovat celý svět, aby našel zázračnou bylinku Matricaria Chamomilla, která uzdraví jeho nejlepší kamarádku. Cestou děti poznávaly zajímavá, cizokrajná zvířata a cizokrajné rostliny. Cestovaly vlakem, letadlem, balónem, lodí a ponorkou. Zkusily také plavání v oceánu a nakonec přešly vysoké pohoří Ural, jen aby se dostaly zpátky domů. Moudrá sova se divila, kde tak dlouho Krteček byl a jestli bylinku Matricaria Camomilla našel. Krteček s dětmi byli moc smutní, že kytičku takového názvu nikde nenašli. Moudrá sova jim ukázala na paloučku krásně kvetoucí Heřmánek a pověděla jim, že toto je ta správná kytička, která myšku vyléčí. Krteček uvařil myšce heřmánkový čaj a i děti si na něm pochutnaly. Myška se uzdravila, a tak všechno nakonec dobře dopadlo.
Projekt Bookstart, v českém prostředí pojmenovaný S knížkou do života, je mezinárodní iniciativa, do níž se zapojují všechny typy knihoven na daném územním celku, aby plnily jednu z nejdůležitějších, ale v dnešní době zatím velice málo rozšířených funkcí – knihovny se zde snaží o to, aby zapojily aktivní rodiče a seznamovaly společně s rodiči ty nejmenší čtenáře s knihou a nepřeberným množstvím příběhů (a informací) v ní.
a my pracovnice knihovny jsme rády, že se do tohoto projektu zapojilo 9 maminek se svými ratolestmi. Je pravda, že maminek s malými dětmi je ve Štěpánkovicích daleko více ale možná, že se do projektu ještě zapojí.
S maminkami jsme se setkali v knihovně již podruhé a bylo to opět velmi příjemné odpoledne. Dětem i maminkám jsme zahrály malé divadlo z kouzelného kufříku, děti si prohlížely knížky a maminky si předávaly zkušenosti a zážitky ze života na mateřské dovolené. Nechybělo malé občerstvení v podobě prajzkých koláčů a dobré kávičky. I děti se občerstvily zdravou svačinkou. Je krásné, když jdete po ulici ve Štěpánkovicích a potkáváte děti, které se na Vás usmívají a maminky jim připomenou, že to jsou paní knihovnice z knihovny a knihovnu navštěvují i mimo pozvání na setkání. Díky jim za to.!
Projekt se setkal s relativně velkým ohlasem, přivítali ho pedagogové, lékaři, psychologové, část veřejné sprá¬vy, politiků a také samozřejmě část knihovnické veřejnosti. Za všechny uveďme vyjádření paní senátorky MUDr. Aleny Dernerové:
O smyslu a významu projektu svědčí i to, že mu byla udělena státní cena Knihovna roku 2018 v kategorii b) významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb.
Páteční večer jsme společně zahájili úvodním slovem a následně jsme se vydali zasadit pohádkový strom „Anderseni fabularis“. Se sázením nám pomáhal náš pan místostarosta.
Po návratu do knihovny si děti vyrobily cedulku na kliku dveří s motivem Malého prince. Všem se moc povedly. Zároveň vyráběly i velikonoční motivy vajíček a kuřátek, které zavěsily na čerstvě zasazený pohádkový strom. Po náročné práci se děti posilnily oblíbenou a tradiční pizzou a už čekaly na vzácnou návštěvu. Přišel k nám samotný pan Andersen, který s dětmi vedl velmi zajímavý rozhovor o svém dětství, tvorbě a vůbec o celém svém nelehkém životě. Děti se trochu zapotily při luštění kvízu o pohádkách H. CH. Andersena ale zvládaly velmi dobře.
Okolo deváté hodiny večerní jsme se společně s dětmi vydali na obávanou stezku odvahy. Odvaha dětem nechyběla, a tak strašidelnou stezku plnou duchů a strašidel prošly téměř všechny.
Po tak náročném výkonu se děti po návratu do knihovny zachumlaly do svých pelíšků, přečetla se pohádka a byl čas na spaní. Někteří nocležníci si ještě pod spacákem četli a pak už knihovna spala zaslouženým spánkem. Ráno si děti pochutnaly na maminčiných buchtách a rozešly se domů.
Pondělní podvečer v knihovně dne 11. února byl věnován svátku zamilovaných. Zájemci o tuto tvořivou dílnu se sešli přesně v 17.00 hodin a začali tvořit. Z připravených bílých hrnečků a barevných fixů na porcelán začaly vznikat originální láskyplné hrnečky. Dílny se zúčastnili dospěláci ale i děti, a všem šla práce pěkně od ruky.
Paní knihovnice připravily i malé občerstvení v podobě kávy a čerstvé bábovky. Doufáme, že hand made hrnečky udělaly radost těm, kterým byly určeny.
V pondělí 4. února 2019 návštěvníci knihovny měli možnost setkání s manželi Márovými, kteří naši knihovnu navštívili již devětkrát. I tentokrát to bylo setkání velmi příjemné a přínosné. Povídání expedici po Barmě a Vietnamu bylo velkým zážitkem. Dozvěděli jsme se o zajímavostech života obyčejných lidí ale i o císaři, který měl 300 manželek. Nahlédli jsme do skvělých asijských kuchyní a z vyprávění jsme zjistili, že se dá lehce jídlem otrávit. Shlédli jsme unikátní videozáběry z balónu na krajinu plnou chrámů a pagod a krásné přírody.
Manželé Márovi cestují již nyní sami dva, ještě před dvěma lety jim cesty připravoval a plánoval a s nimi také cestoval syn Jirka, který trpěl svalovou dystrofií a ve svých 25 letech bohužel opustil život plný dobrodružství, skvělých přátel a Manželé Márovi k nám do knihovny opět v únoru zavítají, ale to už se bude psát rok 2020.
V lednu si paní knihovnice pro děti z místní mateřské školy připravily další společné setkání s dětmi v knihovně. Paní knihovnice s maňáskem Krtečkem si s dětmi povídaly o zimním čase, o zimní přírodě a také o zimních radovánkách. Krteček pak dětem přečetl poučnou pohádku Krtek a sněhulák, společně si zahrály hru na pravdu a lež a v závěru na děti čekalo velké překvapení.
Paní učitelka Magda Stříbná vede v knihovně čtenářský klub s žáky sedmých tříd. V rámci činnosti tohoto klubu si děti nastudovaly a nacvičily krátké divadlo “O pokažené válce“, které dětem z místní školky předvedly. Bylo to skvělé představení, děti se náramně bavily a moc se jim to líbilo. A nejen dětem ale i přítomným učitelkám. Malé herce odměnily velkým potleskem.
Markéta Harasimová oslovila svým vystoupením Kočkohrátky děti z nižšího stupně štěpánkovické základní školy. Svým vyprávěním o kočičce Ťapičce pobavila nejen děti ale i paní učitelky. Vtipně a s hereckým nadáním přečítala autorka dětem pasáže z knihy „Z deníku kočičky Ťapičky“. Děti pak příběh doplňovaly a s sebou si odnesly krásné omalovánky k vybarvení.
Nejen dámské publikum zavítalo ve středu 9. ledna do Obecní knihovny ve Štěpánkovicích na besedu se spisovatelkou Markétou Harasimovou. Rodačka z Krnova se již od dob studií na střední škole věnuje psaní románů pro dívky a ženy a vydala jich již šestnáct. Štěpánkovickému publiku představila svou třináctou knihu Poháry touhy. Z této knihy přečetla dvě ukázky a zasvětila posluchače do příběhu hlavní hrdinky Violy, jejíž minulost je opředena tajemstvím a matka jí z neznámých důvodů odmítá prozradit cokoli o rodině zemřelého otce. První střípky pravdy tak Viola nečekaně odhalí až ve chvíli, kdy se jako dospělá ocitá na dramatické životní křižovatce…. A protože se příběh odehrává na Jižní Moravě, ve vinařském prostředí, byla přítomným nabídnuta sklenička dobrého moravského vína.
Markéta Harasimová představila také svou první knihu pro děti „Z deníku kočičky Ťapičky“, kterou přítomným představila výborným hereckým výkonem. Setkání s touto spisovatelkou, která má své kořeny ve Štěpánkovicích bylo velmi příjemné.