Projekty

Soutěž

Projekt - Čtení pomáhá

Celé česko čte dětem

Kniha pro prvňáčka

Akce 2017

Vánoční tlachání

Vánoční tlachání 2017

Pracovnice knihovny opět pozvaly své čtenáře a uživatele na tradiční vánoční tlachání spojené s tvořivou dílnou. Sešlo se 25 šikulek různých věkových kategorií, které si vyrobily originální vločky z papíru, zdobené modrými a stříbrnými třpytkami.
Společně vytvořily příjemnou atmosféru, pochutnaly si na cukroví, perníčcích a vánočním punči. Děti ochutnaly speciální horký nápoj s medem a zázvorem.
Bylo to opět po roce velmi příjemné setkání.
Vánoční tlachání 2017 Vánoční tlachání 2017 Vánoční tlachání 2017 další foto >>> (13)

Arnošt Vašíček a jeho Labyrint záhad

Arnošt Vašíček a jeho Labyrint záhad

Své vypravěčské umění předvedl pan Vašíček opětovně u nás v knihovně. Téměř čtyřicet posluchačů z něj nespustilo oči. Pondělní podvečer patřil záhadám, nevysvětlitelným úkazům, děsivým objevům na území Čech, Moravy a Slezska.
Pan Vašíček pátral po největších záhadách u nás a pokoušel se je rozluštit s pomocí odborníků i srovnáváním s podobně tajemnými případy ze zahraničí. Vyprávění prolínaly zajímavé videoukázky a fotografie. Svým posluchačům nabídl řadu překvapivých objevů a odvážných hypotéz.
Setkání s panem Vašíčkem bylo velmi milé a obohacující.


Arnošt Vašíček a jeho Labyrint záhad Arnošt Vašíček a jeho Labyrint záhad Arnošt Vašíček a jeho Labyrint záhad další foto >>> (7)

Kapřík Metlík opět v knihovně

Autorské čtení Jana Opatřila – Kapřík Metlík

Již poněkolikáté navštívil se svými knihami a obrázky mladý autor knih pro děti pan Jan Opatřil naši knihovnu.
Děti se na něj již moc těšily. Kapřík Metlík – hlavní hrdina této krásné knihy s ještě krásnějšími ilustracemi se představil v úterý v dopoledních hodinách dětem z nižšího stupně. Velmi pěkným způsobem autor děti seznámil s tímto hrdinou a jeho kamarády. Kapřík Metlík prožívá ve svém vodním světě spoustu zajímavých dobrodružství.
Jan Opatřil dosud vydal 7 knih. Píše, čte v knihovnách, základních školách a kavárnách. Dělá, co ho baví a naplňuje.
Dětem se setkání s ním velmi líbilo. Mohly si zakoupit krásné záložky, placky s kresbami autora.


Autorské čtení Jana Opatřila – Kapřík Metlík Autorské čtení Jana Opatřila – Kapřík Metlík Autorské čtení Jana Opatřila – Kapřík Metlík další foto >>> (36)

Kufřík plný pohádek

Kufřík plný pohádek

Druhý říjnový týden v knihovně patřil dětem z místní mateřské školky. Paní knihovnice pro ně připravily povídání o podzimu a v neposlední řadě kufřík plný pohádek. Vyprávění o podzimním čase provázeli maňásci – František a Fanynka z Kouzelné školky a Milerův Krteček.
Po krátkém povídání se již děti těšily na kouzelný kufřík. Kouzelným zaříkadlem se kufřík otevřel a pohádka mohla začít. Pohádka o Budulínkovi. Pohádkový kufřík je vlastně obrázkové divadlo, kde jednotlivé obrázky odkrývají postupně děj pohádky. Vypravěč děti interaktivně zapojuje do vyprávění pohádky a divadlo je obohaceno o plošnou loutku pohádkového hrdiny.
Dětem se takto vyprávěná pohádka moc líbila, a protože kufřík obsahuje ještě i další pohádky, děti se těší na další příjemně strávené chvilky v knihovně. V závěru si všechny děti vyrobily krásné a originální obrázky malých ježků, které mohly při návštěvě knihovny ukázat svým rodičům. Děti také předvedly knihovnicím, jaké písničky a básničky o podzimu se naučily, za což byly odměněny potleskem. Byl to velmi pěkný pohádkový týden.


Kufřík plný pohádek Kufřík plný pohádek Kufřík plný pohádek další foto >>> (30)

"Na pytlácké stezce"
Příměstský tábor 2017 ve Štěpánkovicích již posedmé

 

1. den - Poznáváme se navzájem

 

2. den - Den v muzeu

 

3. den - V koňském sedle

 

4. den - Cestou, necestou

 

5. den - V lese Řáholci

Vyhodnocení soutěže „Lov perel“

„Lov perel 2017“ - diplom

Ve čtvrtek 29. června 2017 na slavnostním shromáždění byly vyhlášeny výsledky velké čtenářské soutěži „Lov perel“. Celkem se soutěže zúčastnilo 32 dětí a nasbírali celkem 153 perel.
Na prvním místě s počtem 37 perel se umístila Laura Slivková. Na druhém místě s počtem 36 perel se umístila Linda Slivková a na třetím místě Barbora Przeczková s počtem 29 perel.
Mimořádné ocenění bylo uděleno Elen Bajtlové za vzornou práci a aktivitu v této soutěži.
Další ročník soutěže bude probíhat i od nového školního roku!! Těšíme se na vaši účast milí čtenáři.Klíčkování prvňáčků

Klíčkování prvňáčků 2017

Také v letošním roce se malí prvňáčci setkávali každý měsíc v naší knihovně s pejskem Chlupáčkem a s kocourkem Koblížkem v rámci projektu Knížka pro prvňáčka. Vždy paní knihovnice pro děti připravily pestrý program.
Tentokrát se na děti přišel podívat samotný pan král, který na konci školního roku malé prvňáčky bude slavnostně pasovat na rytíře knížek a čtenáře knihovny.
Pan král si děti vyzkoušel, jak už krásně umí číst, společně s pejskem Chlupáčkem jim předal symbolické klíče od záhadné komnaty čtení, popřál dětem krásné Velikonoce a odcestoval zpátky do pohádkové říše.
Děti byly nadšené a těší se na slavnostní pasování.


Klíčkování prvňáčků 2017 Klíčkování prvňáčků 2017 Klíčkování prvňáčků 2017 další foto >>> (10)

Ivana Chřibková - „Když to tam není, tak to tam nehledej“

Ivana Chřibková - „Když to tam není, tak to tam nehledej“

Ivana Chřibková po roce opět ve štěpánkovické knihovně.
„Když to tam není, tak to tam nehledej“ – tak nazvala autorka volné pokračování knihy“ Suchý hadr na dně mořském“. Ivana Chřibková - výborná spisovatelka pohodovým, humorným předčítáním pobavila přes desítku posluchačů a svých fanoušků.
Milým překvapením byl doprovod Ivany, a to šéfredaktorka nakladatelství, jež Ivaniny knihy vydává – Petra Langrová. Ivanu v její tvorbě podporuje, a jsou velmi dobré kamarádky. Bylo ale ještě jedno překvapení. Tvorba Ivany zaujala i regionální autorku paní Annu Malchárkovou, která dorazila až z Dolního Benešova a v naší knihovně už také se svými čtenáři besedovala.
Před rokem 13. dubna naši knihovnu paní Ivana navštívila poprvé a bylo moc krásné počasí. Ne jinak tomu bylo i letos. Vždy s sebou a k nám přiveze sluníčko. Ivaně držíme palce a těšíme se na její další tvorbu. Bylo to opravdu velmi pohodové, milé a přátelské setkání.


Ivana Chřibková - „Když to tam není, tak to tam nehledej“ Ivana Chřibková - „Když to tam není, tak to tam nehledej“ Ivana Chřibková - „Když to tam není, tak to tam nehledej“
další foto >>> (16)

Noc s Andersenem 2017

Noc s Andersenem 2017

Kouzelná noc – Noc s Andersenem ve štěpánkovické knihovně byla opravdu kouzelná. Pro 30 dětí knihovnice připravily bohatý program, jehož hlavním tématem byl dětmi velmi oblíbený komiks Čtyřlístek.
Hlavní hrdinové Čtyřlístku – Myšpulín, Pinďa, Bobík a Fifinka byli dětem představeni a současně jim byla přiblížena také historie komiksu Čtyřlístek. Hrdinové Čtyřlístku malým nocležníkům připravily různé soutěže, například Malování s Fifinkou, Skákání s Pinďou, Myšlení s Myšpulínem, kvízy a Myšpulín (Jakub Indruch) navíc dětem předvedl karetní kouzla a skládání několika druhů „Rubicových kostek“. Děti byly nadšené. V pozdní večerní hodině byly děti pozvány do kina na promítání filmu Čtyřlístek ve službách krále.
Nechyběla ani výborná večeře – „Pizza z Kobeřic“. Po návratu z promítání se malí nocležníci uvelebili ve svých pelíšcích, někteří rázem usnuli a ti vytrvalejší ještě štěbetali a četli knížky pod baterkou. Ráno bylo ospalé, ale buchty od maminek všem zvedly náladu.
Děti pomohly uklidit knihovnu a s rodiči se šly konečně domů pořádně vyspinkat. Letošní Noc byla velmi vydařená, byla už dvanáctá.


Noc s Andersenem 2017 Noc s Andersenem 2017 Noc s Andersenem 2017
další foto >>> (135)

Bořek Frýba v knihovně

Bořek Frýba v knihovně

Známý opavský kreslíř a člen umělecké skupiny X Bořivoj Frýba se věnuje především ilustrování knih pro děti a dospělé. Jeho jméno je rovněž spojeno s kresleným humorem. Patří mezi ty nejlepší.
Tento velmi milý člověk přijal naše pozvání do štěpánkovické knihovny, kde v dopoledních hodinách velmi příjemně bavil děti z první a druhé třídy ZŠ Štěpánkovice a také malé předškoláky. Všem nakreslil obrázek dle vlastního výběru a děti pak následně obrázek vybarvily. Vznikly opravdu krásné originály.
Bylo to krásné pondělní dopoledne s Bořkem Frýbou.

Bořek Frýba v knihovně Bořek Frýba v knihovně Bořek Frýba v knihovně další foto >>> (74)

Rozhovor v knihovně:
"Ivana Chřibková – rodačka ze Štěpánkovic"

Ivana Chřibková – rodačka ze Štěpánkovic

V dubnu přijala pozvání do naší knihovny začínající spisovatelka a štěpánkovická rodačka Ivana Chřibková, aby zde představila svou prvotinu Suchý hadr na dně mořském. Pracovala jako novinářka opavského týdeníku Kamelot, později pro deník Svoboda v Ostravě, podílela se na několika charitativních projektech. Po deseti letech práce redaktorky, později šéfredaktorky webových stránek Novy, on-line zpracování první české SuperStar a vytvoření nové podoby pořadu Volejte novu tak, jak ji znáte dnes, se rozhodla svoji kariéru ukončit a odstěhovala se do španělské Andalusie, kde tuto knihu napsala. Dnes žije v Anglii ve městě Leeds a momentálně pracuje na jejím pokračování.


Suchý hadr na dně mořském, zajímavý a pro mnohé známý název, jak jste k němu přišla a proč jste se rozhodla použít ho pro svoji knihu?
Úplnou náhodou. Větu pronesl bratr mého přítele, když byl u nás ve Španělsku na návštěvě. Parafrázoval tak svého otce, který ji rád používá. Všechno, co mě zaujme si zapisuju, proto jsem si zapsala i spojení Suchý hadr na dně mořském. Hlavně taky proto, že mám ráda oxymoróny. Když jsem přemýšlela o názvu, byl 'hadr' perfektní. S lidskou duší si ho na první pohled nespojí nikdo a přece o ní může říct všechno.
Na schůzce v nakladatelství se mě potom ptali, jestli už mám název. Vytasila jsem se s Hadrem. Pět vteřin hrobového ticha, hlavou mi prolétlo, že jsem možná přestřelila (smích), ale dávalo jim to smysl, stejně jako mě a název se jim líbil.


Více...

Zima v pohádce

Zima v pohádce 2017

V rámci celoroční spolupráce knihovny a MŠ Štěpánkovice proběhlo v Obecní knihovně pásmo pohádek, vyprávění a her na téma "Zima v pohádce. Paní knihovnice v úvodní části dětem přečetly pohádku a Krtek a sněhulák a povídaly si s dětmi o zimním období.
Děti následně vyrobily sněhové vločky, sněhové koule, které později využily na koulovanou a vločky na výrobu krásných sněhuláků. Zahrály si také na pravdu a lež a šlo jim to na výbornou.
Interaktivní besedu si užili Berušky, Sluníčka, Motýlci i Kuřátka. A ti všichni se už těší na jarní setkání v knihovně.

Zima v pohádce 2017 Zima v pohádce 2017 Zima v pohádce 2017 další foto >>> (47)

Ajurvéda a jóga, síla spojení – přednáška

Ajurvéda a jóga, síla spojení – přednáška

Besedu s ing. Vítkem Oramem na téma „Jóga a ajurvéda síla spojení“, která se uskutečnila v Obecní knihovně ve Štěpánkovicích 8. února 2017.Ajurvéda a jóga, síla spojení – přednáška Ajurvéda a jóga, síla spojení – přednáška Ajurvéda a jóga, síla spojení – přednáška další foto >>> (10)

Austrálie očima rodiny Jiřího Máry - cestovatelská přednáška

Austrálie očima rodiny Jiřího Máry - cestovatelská přednáška

Velmi poutavé a příjemné bylo vyprávění manželů Márových o jejich společné výpravě se svým tělesně postiženým synem Jirkou a dcerou Monikou do velmi krásné země - Austrálie.
Své zážitky a postřehy prokládali krásnými fotografiemi a videoukázkami. Celkově urazili 24 tisíc kilometrů za 44 dní, tedy skoro šest set kilometrů denně. Objeli Austrálii kolem dokola celou a ještě navíc navštívili Tasmánii.
Rodina Márových svými cestami dokázala, že i s těžkým zdravotním postižením se dá prožít krásný život.


Austrálie očima rodiny Jiřího Máry - cestovatelská přednáška Austrálie očima rodiny Jiřího Máry - cestovatelská přednáška Austrálie očima rodiny Jiřího Máry - cestovatelská přednáška další foto >>> (6)
(c) 2010 – 2024 Obecní KNIHOVNA ve Štěpánkovicích       |       partneři:    Obec Štěpánkovice    Demosan     Ganeko s.r.o.    Ritschny - kovošrot       |       design: DanR