Projekty

Soutěž

Projekt - Čtení pomáhá

Celé česko čte dětem

Kniha pro prvňáčka

Akce 2018

Kouzelné čtení k zapůjčení!
Novinka v Obecní knihovně ve Štěpánkovicích

Milí rodiče, milé děti,
v současné době naše knihovna nabízí k zapůjčení spoustu krásných knih pro děti a jako novinku jsme zařadili i půjčování knih z edice Kouzelné čtení.
Kouzelné čtení je unikátní vzdělávací koncept, díky kterému se děti zábavnou a poutavou formou dozví spoustu zajímavých a užitečných informací. Kouzelné čtení je určeno jak dětem v předškolním věku, tak dětem starším, ale bezpochyby zaujme i dospěláky. Záleží na tom, jakou knihu si právě zvolíte, u nás v knihovně půjčíte.
Srdečně vás tímto zveme k návštěvě naší knihovny!

Pasování prvňáčků 2018

Pasování prvňáčků 2018

Rok uběhl jako voda a malé prvňáčky a jejich rodiče opět v knihovně přivítal král Knihomol, královna Knihomila a písař Pravčický. Prvňáčci celý rok knihovnu navštěvovali, setkávali se s pejskem Chlupáčkem a kocourkem Koblížkem, a všichni zkoušku čtení splnili na výbornou. Král s královnou je všechny přijali do královské družiny čtenářů. Děti slavnostně potvrdili čtenářský slib slovy „Tak slibuji“ a král Knihomol je následně pasoval opravdovým mečem na rytíře knížek a čtenáře knihovny.
V rámci projektu“ Knížka pro prvňáčka“ děti za odměnu obdržely knihu „Bráchova bota“, kterou napsala Evelína Koubová a pamětní list na upomínku pasování. Celkem byly pasovány dvě třídy.
Velmi milé překvapení bylo rozhodnutí paní učitelky z I. A třídy. Paní učitelka předala vysvědčení právě v knihovně při našem slavnostním pasování.


Pasování prvňáčků 2018 Pasování prvňáčků 2018 Pasování prvňáčků 2018 další foto >>> (67)

Klíčkování prvňáčků

Klíčkování prvňáčků 2018

Také v letošním roce se malí prvňáčci setkávali každý měsíc v naší knihovně s pejskem Chlupáčkem a s kocourkem Koblížkem v rámci projektu Knížka pro prvňáčka. Paní knihovnice pro děti připravovaly vždy pestrý program.
Poslední setkání s pejskem Chlupáčkem proběhlo i za přítomnosti pana krále, který si děti vyzkoušel, jak krásně umí číst, předal jim symbolické zlaté klíče, kterými si děti otevírají záhadnou komnatu čtení. Velmi děti pochválil a děti králi nakreslily jeho „věrnou podobiznu“.
Pro děti bylo setkání s králem velmi příjemné překvapení.


Klíčkování prvňáčků 2018 Klíčkování prvňáčků 2018 Klíčkování prvňáčků 2018

Jaro v knihovně

V rámci celoroční spolupráce knihovny a MŠ Štěpánkovice proběhlo opět jarní pohádkové pásmo pohádek, her a vyprávění na téma Jaro v pohádce. V týdnu od 23. do 26. dubna navštívily děti z mateřské školy knihovnu a paní knihovnice pro ně připravily povídání o jarní přírodě, o tom, co všechno musí udělat jaro, aby bylo krásně na světě. To vše se děti dozvěděly z krásných knížek, které si měly možnost v průběhu programu prohlédnout. Kouzelný kufřík plný pohádek dětem odhalil další pohádku, tentokrát O Červené karkulce, ze které měly děti obrovskou radost.
Na závěr si všichni vyrobili jarní kytičku z lízátka a krepového papíru. Všem se moc povedla. Berušky, Sluníčka, Kuřátka a Motýlci si chvíle strávené v knihovně moc užili a těší se zase napříště.

Noc s Andersenem 2018

Noc s Andersenem 2018

Letošního nocování s pejskem a kočičkou ve štěpánkovické knihovně se zúčastnilo 30 dětí. Čekal je program přímo v knihovně. V úvodu se děti představily svým spolunocležníkům a pak se jim na oplátku přestavil pan Andersen. Děti se dozvěděly spoustu zajímavého z jeho života, z jeho tvorby a také to, proč se tato kouzelná noc nazývá Noc s Andersenem. Letošní noc byla věnována Povídání o pejskovi a kočičce. Děti si poslechly pohádku o tom, jak pejsek a kočička pekli dort, kterou namluvili známí herci a umělci. Poté si děti vybrali ze svých řad odvážné herce, a ti jim tuto pohádku zahráli. Děti si to moc užily.
A že to byl náročný výkon, sýrová a šunková pizza přišla všem vhod.
Malí nocležníci si užili i výtvarnou činnost. Jednoduchým způsobem krásně nazdobili pohádkovník různými tvary květů a mohla začít druhá část programu. Tato noc byla také zaměřena na spisovatele Jaroslava Foglara, který byl skaut, a my jsme použili jeho lov bobříků. Bobřík zručnosti spočíval ve výrobě postaviček pejska a kočičky. Tento úkol děti hodně bavil. Tohoto bobříka splnili všichni. Trefit se do čtyř otvorů míčkem už byl pro děti větší problém, ale některé to zvládly. Bobřík mlčení byl vyhlášen během večeře a malí nocležníci si užili chvilku klidu. Bobřík odvahy už tak klidný nebyl. Zavládla vlna strachu a obav z tajuplné stezky odvahy. Děti měly za úkol projít temnou chodbou až ke světýlku a zpátky. Ty nejmenší děti se hodně bály, a tak se na stezku vydali s doprovodem. A strach překonaly. Po velmi náročném plnění bobříka odvahy, si děti vyzkoušely, jak jsou na tom se svou pamětí.. Dvacet různých předmětů pod dekou a děti po určitém časovém limitu musely napsat co nejvíce věcí, které si zapamatovaly. Mnozí si v této soutěži vedly hodně dobře. Paměť jim ještě dobře slouží. Okolo půlnoci už nocležníkům docházely síly, zachumlali se do svých pelíšků a při poslechu další pohádky o pejskovi a kočičce pomalu usínali. Ještě bylo slyšet slabé štěbetání, ale postupně už celá knihovna spala.
Ráno si děti pochutnaly na buchtách od maminek, byly jim předány andersenovské pohlednice, pomohly s úklidem knihovny a odebraly se spokojené domů.


Noc s Andersenem 2018 Noc s Andersenem 2018 Noc s Andersenem 2018
další foto >>> (60)

Adolf Dudek pro děti - Cestovatelské malování 2018

Adolf Dudek pro děti - Cestovatelské malování 2018

Po dvou letech opět rozzářil tváře dětí malíř a ilustrátor Adolf Dudek. Svým interaktivním vystoupením bavil nejen děti z místní mateřské školy ale také malé školáky z prvních, druhých a třetích tříd. Adolf Dudek dokázal rozesmát i přítomné paní učitelky.

Tentokrát se děti společně s panem Dudkem vydali do zajímavých zemí světa. Navštívili Grónsko, Ameriku, Čínu a Afriku. Byla to opravdu velkolepá cestovatelská show.

Adolf Dudek pro děti - Cestovatelské malování 2018 Adolf Dudek pro děti - Cestovatelské malování 2018 Adolf Dudek pro děti - Cestovatelské malování 2018 další foto >>> (69)

Velikonoční tlachání v knihovně 2018

Pondělní odpoledne v knihovně ve Štěpánkovicích patřil opět k těm tvořivým a zábavným. Jedna desítka šikovných žen a dětí si přišlo do knihovny potlachat a vyrobit originální hrneček. Malováním na bílé hrnečky vznikaly krásné barevné originály.

U dobré kávy, dobrého čaje a výborných koláčů vytvořily velmi příjemnou atmosféru.


Velikonoční tlachání v knihovně 2018 Velikonoční tlachání v knihovně 2018 Velikonoční tlachání v knihovně 2018 Velikonoční tlachání v knihovně 2018 další foto >>> (17)

Zimní dovádění v knihovně

Zimní dovádění v knihovně 2018

Uběhlo půl roku a děti z mateřské školy se již těšily na další návštěvu místní knihovny. Tentokrát se hlavním tématem pro interaktivní program stala zimní olympiáda. Berušky, Sluníčka, Kuřátka a Motýlci – oddělení MŠ Štěpánkovice každý den v týdnu od 12. února do 15. února navštěvovaly knihovnu, kde pro ně pracovnice knihovny připravily pestrý program.
V úvodu si knihovnice s dětmi vyprávěly o zimních měsících, o zimních radovánkách, a v neposlední řadě i o zimní olympiádě. Zimní pohádku o tom, jak tuleň Robin a medvěd Bernie uspořádali zimní olympiádu na severním pólu, děti poslouchaly velmi pozorně. Následně si pak vyzkoušely sportovní disciplíny. Stali se z nich malí olympionici. Skoky z ledové kry na druhou ledovou kru, hokejové nájezdy na branku, slalom, skoky na lyžích a krasobruslení malí olympionici zvládali perfektně. Děti zažily opravdové zimní dovádění v knihovně. Za odměnu se děti povozily na pravém Jamajském skibobu, což nebylo vůbec jednoduché. Při rozdávání olympijských medailí zazněla i česká hymna, kterou starší předškoláci také zpívali.
Vítězem olympiády v knihovně se staly všechny děti. Protože není důležité zvítězit, ale důležité je, mít dobré kamarády, se kterými nikdy není nuda.


Zimní dovádění v knihovně 2018 Zimní dovádění v knihovně 2018 Zimní dovádění v knihovně 2018 další foto >>> (46)

USA a Havajské ostrovy – Jiří a Alena Márovi

USA a Havajské ostrovy – Jiří a Alena Márovi

Opět po roce k nám do knihovny zavítali manželé Márovi. Jejich vyprávění o své cestě po západu Spojených států a Havajských ostrovů bylo velmi zajímavé a poučné.
Prozkoumali všechny nejznámější národní parky severoamerického západu od jižních končina až ke kanadské hranici. Navštívili centrum hazardu Las Vegas, červené koberce Holywoodu a proslulou věznici Alkatraz. Na Havajských ostrovech je okouzlily nádherné písčité pláže s mořem skrývajícím korálové útesy plné pestrobarevných rybek a tajemných želv. Projekci fotografií a videoukázky sestavili do humorných ale i dramatických příběhů.
Byl to pro všechny zúčastněné opravdu pěkný zážitek.


USA a Havajské ostrovy – Jiří a Alena Márovi USA a Havajské ostrovy – Jiří a Alena Márovi USA a Havajské ostrovy – Jiří a Alena Márovi
(c) 2010 – 2018 Obecní KNIHOVNA ve Štěpánkovicích       |       partneři:    Obec Štěpánkovice    Demosan     Ganeko s.r.o.    Ritschny - kovošrot       |       design: DanR