Projekty

Soutěž

Projekt - Čtení pomáhá

Celé česko čte dětem

Kniha pro prvňáčka

Akce 2018

Předvánoční tlachání 2018

Předvánoční tlachání 2018

I v tomto roce se předvánoční tlachání v naší knihovně povedlo. Bylo to velmi příjemné a přínosné setkání.
Vyráběly se mechové koule s vánoční tématikou, které se všem zúčastněným moc povedly. Každá koule byla originální. Po náročném tvoření se přítomní občerstvili vánočním punčem, cukrovím a speciálními, „dechberoucími“ jednohubkami. Přítomné ženy si povídaly, vyráběly a také se hodně nasmály.
Byl to pro všechny předvánoční relax před blížícími se vánočními svátky.Předvánoční tlachání 2018 Předvánoční tlachání 2018 Předvánoční tlachání 2018 další foto >>> (29)

Podzimní hrátky v knihovně

Podzimní hrátky v knihovně 2018

V týdnu od 5. do 9. listopadu 2018 si děti ze štěpánkovické mateřské školy užívaly dopolední čas v obecní knihovně. Pracovnice knihovny pro děti připravily pestrý program plný pohádek a zábavy. Knihovnice v převlečení za skřítky Podzimníčky si s dětmi povídaly o tom, co k podzimu patří, co se všechno na podzim děje s přírodou, se zvířaty, a celým okolním světem. Podzim děti společně se skřítky nacházely i v pohádkových knížkách, které si společně prohlížely. Knihovnice dětem převyprávěly pomocí obrázků pohádku z kouzelného kufříku O Perníkové chaloupce, která se dětem moc líbila, a také se samotné zapojovaly do vyprávění. Následně si děti poskládaly puzzle s podzimní tématikou a společně si zahrály pohádku O veliké řepě. Byla to legrace.
Na závěr programu v knihovně si děti vyrobily pomocí vylisovaných listů a pastelek krásné obrázky. V knihovně se dětem moc líbilo, líbily se jim knížky a doufejme, že si děti cestu do knihovny najdou i s rodiči a stanou se jejími čtenáři.


Podzimní hrátky v knihovně 2018 Podzimní hrátky v knihovně 2018 Podzimní hrátky v knihovně 2018 další foto >>> (17)

Hororové čtení opět v knihovně

Hororové čtení Jana Opatřila

Jan Opatřil – autor knih pro děti a mládež opět zavítal do naší knihovny. Tentokrát potěšil svými hororovými povídkami celý vyšší stupeň z naší základní školy ve Štěpánkovicích. Svým netradičním autorským vystoupením pobavil všechny přítomné.
Jeho hororové povídky jsou vskutku hororové, ale každá v sobě skrývá ponaučení a vyzývá k zamyšlení. Muž v kápi alias sám autor, při hořící svíčce předčítal přítomnému obecenstvu. Děti s nadšením naslouchaly, byly úplně zticha, jen tlumený hlas v mikrofonu to ticho prořezával.
Jan Opatřil po hororovém čtení, již v civilu, dětem vyprávěl o své tvorbě, o motivaci k psaní, o svých hororových zážitcích z dětství. Představil jim své knihy, které si mohly v závěru besedy zakoupit. Bylo to velmi příjemné, strašidelné a přínosné dopoledne.


Hororové čtení Jana Opatřila Hororové čtení Jana Opatřila Hororové čtení Jana Opatřila

Jižní Amerika – beseda s cestovatelem Petrem Nazarovem

V pondělí 8. října 2018 přijal pozvání do naší knihovny cestovatel a fotograf Petr Nazarov. Zvolili jsme téma Jižní Amerika. A byla to správná volba. Nazarovo poutavé a místy i zábavné vyprávění vytvořilo mezi přítomnými skvělou atmosféru. Nádherné fotky a zajímavá videa doprovázely jeho vyprávění po celou dobu. Byl to opravdu krásný zážitek.
V říjnu 2019 se s Petrem Nazarovem opět v knihovně setkáme a bude vyprávět o svém ročním pobytu na Havajských ostrovech. Knihovní fond jsme obohatili i nákupem dvou knih, které Petr Nazarov o svých cestách napsal, a jsou k vypůjčení u nás v knihovně.


Jižní Amerika – beseda s cestovatelem Petrem Nazarovem8 Jižní Amerika – beseda s cestovatelem Petrem Nazarovem Jižní Amerika – beseda s cestovatelem Petrem Nazarovem

Jižní Amerika – beseda s cestovatelem Petrem Nazarovem

Cestovatel a fotograf Petr Nazarov

Obecní knihovna ve Štěpánkovicích zve všechny zájemce na cestovatelskou besedu cestovatele a fotografa Petra Nazarova, která se uskuteční v pondělí 8. října v 17.00 hodin v prostorách knihovny.
Vstup je zdarma. Všichni jste srdečně zváni!


Petr Nazarov o sobě prozradil: Cestování mi dalo víc než všechny školy světa, jelikož je pro mě tou nejzajímavější a nejpoučnější školou života. Kromě poznávání nových míst a kultur jsem si při svých cestách uvědomil spoustu souvislostí, které by mě doma v obývacím pokoji asi nenapadly, a hlavně jsem měl dostatek času nad nimi přemýšlet. Uvědomil jsem si, že spousta našich zdánlivě nepřekonatelných problémů jsou jen malichernosti, nad kterými je možné velkoryse mávnout rukou. Na cestování je fascinující nejen objevování zajímavostí a krás různých míst na světě, ale zejména objevování sama sebe, svých možností a limitů, ale také boření mýtů a pseudopravd, které jsme ať už vědomě či podvědomě přijali za své.

Příměstský tábor 2018 ve Štěpánkovicích již po osmé

Již po osmé pracovnice knihovny připravily pro štěpánkovické děti příměstský tábor. Tentokrát zvolily na každý den jiné téma. Pondělní pirátské dobrodružství v knihovně začalo přivítáním dětí, rozdělením táborníků do družstev a zdobením triček krásným motivem lapače snů. Dětem se trička moc povedla, každý byl originál. Po dopolední svačině začala pirátská stezka. Děti si vyzkoušely přechod po úzké lávce, zkusily nelehké přesuny čočky a hrachu pomocí čínských hůlek, poznávaly podle čichu různé druhy koření, vyzkoušely si střelbu z děla a poslední úkol pirátské stezky byla záchrana vzácného náhrdelníku ztraceného na pustém ostrově. Na konci pirátské stezky čekal na děti pirátský poklad. Děti objevily pravou plastovou minci a sladkou odměnu. Pirátská mince byla prvním přívěskem, který si táborníci zavěsili na kožený řemínek. Restaurace Na statku se stala po celých pět dní tábora táborovou jídelnou, kde vždy dětem milé paní kuchařky uvařily výborný oběd. V závěru každého dne se hrála dětmi oblíbená hra Bingo, při které každé družstvo získávalo body. Body získávaly také při každé táborové hře.

Úterý patřilo indiánům. Indiánská stezka začala již v knihovně, kde se děti pomalovaly barvami na obličej jako správní indiáni a vydaly se do nedalekých Kobeřic. Počasí sice nebylo nejvlídnější, ale malí indiáni si velmi užili dovádění na dětském hřišti, vyrobili si indiánské čelenky, korálkové náhrdelníky a náramky a asi největším zážitkem pro ně, byla jízda na ponících u pana Ziegla. Pan Ziegl a jeho svěřenci také dětem předvedly, co všechno poníci umí. Byla to pěkná podívaná. A jelikož se již blížil čas obědu, vydal se celý tábor zpátky domů. Po obědě si každé družstvo vyrobilo indiánský totem a jako hlavní úkol indiánského dne byla záchrana staré aztécké vázy. Děti na určeném místě nacházely střepy této vázy a měly za úkol ji řádně slepit. Všichni odvedli skvělou práci. Závěrečné Bingo bylo opět velmi napínavé. Odměnou pro děti byl přívěsek indiánské pírko, který si opět zavěsily na kožený řemínek.

Středeční den byl věnován bájným rytířům. Bylo krásné počasí, a tak příjemnou pěší túru do kravařského zámku si děti velmi užily. V zámeckém parku si vyzkoušely rytířské souboje, zjevila se jim dokonce i víla kouzelníka Merlina, která děti uchvátila. Prohlídka zámeckých prostor byla také velmi zajímavá. Děti se dozvěděly spoustu nových poznatků. Souboj se silákem byla další táborová disciplína, která spočívala v obyčejném přetahování s lanem. Děti si i tento úkol náramně užily. Zpáteční jízda vlakem byla pro mnohé první jízda v životě. Závěr dne opět patřil hře Bingo a odměnou dětem byl krásný korálek v etno stylu.

Ve čtvrtek krásné počasí vyzývalo ke koupání, a proto se celý tábor vydal na blízké koupaliště do Bolatic. Táborníci si to ve vodě náramně užili. Byla to paráda. Na hřišti pro plážový volejbal se družstva utkala v přehazované a v bazénu proběhl závod o nejrychlejšího plavce. V odpoledních hodinách se celý tábor vydal zpátky do Štěpánkovic, kde je čekal výborný oběd a další táborové klání. Předposlední den byl věnován šamanům a kouzelníkům. Ve večerních hodinách si táborníci rozdělali oheň ve štěpánkovickém parčíku, opekli si buřty a vyzkoušeli kouzlo změny barvy ohně. Vyrobily si dešťové tyče na přivolávání deště, a velmi hezkým zážitkem pro ně byly výbuchy sopek v barvách jejich družstev. Kouzelnický a šamanský večer pokračoval dále i v knihovně zábavnou diskotékou se světelnými efekty a nealko mohitem. Překvapením byla i tolik oblíbená pizza, na které si všichni pochutnali. Děti si zábavu moc užily a postupně uléhaly do svých připravených pelíšků. Po dlouhé noci se děti probudily s dobrou náladou, těšily se na buchtovou snídani od maminek a výborné kakao. Těšily se samozřejmě i na další, poslední táborový den tábora, který měly přislíbený strávit na koupališti. A to se také stalo. Další den koupání a zábavy byl opět super. Děti i vedoucí si jej užily. Odpoledne pak v knihovně táborníci pomáhali uklízet a po závěrečném vyhodnocení si děti pochutnaly na výborném dortu. Všechna družstva obdržela medaile dle umístění a také tašku s dárkovými předměty. Dle reakcí dětí i rodičů se letošní tábor opět vydařil. Děkujeme maminkám za buchty k páteční snídani a paní kuchařkám z restaurace Na statku za výborné obědy a výbornou obsluhu.

 

1. den - Piráti

 

2. den - Indiáni

 

3. den - Rytíři

 

4. den - Šamani a kouzelníci

 

5. den - Kamarádi

Kouzelné čtení k zapůjčení!
Novinka v Obecní knihovně ve Štěpánkovicích

Milí rodiče, milé děti,
v současné době naše knihovna nabízí k zapůjčení spoustu krásných knih pro děti a jako novinku jsme zařadili i půjčování knih z edice Kouzelné čtení.
Kouzelné čtení je unikátní vzdělávací koncept, díky kterému se děti zábavnou a poutavou formou dozví spoustu zajímavých a užitečných informací. Kouzelné čtení je určeno jak dětem v předškolním věku, tak dětem starším, ale bezpochyby zaujme i dospěláky. Záleží na tom, jakou knihu si právě zvolíte, u nás v knihovně půjčíte.
Srdečně vás tímto zveme k návštěvě naší knihovny!

Pasování prvňáčků 2018

Pasování prvňáčků 2018

Rok uběhl jako voda a malé prvňáčky a jejich rodiče opět v knihovně přivítal král Knihomol, královna Knihomila a písař Pravčický. Prvňáčci celý rok knihovnu navštěvovali, setkávali se s pejskem Chlupáčkem a kocourkem Koblížkem, a všichni zkoušku čtení splnili na výbornou. Král s královnou je všechny přijali do královské družiny čtenářů. Děti slavnostně potvrdili čtenářský slib slovy „Tak slibuji“ a král Knihomol je následně pasoval opravdovým mečem na rytíře knížek a čtenáře knihovny.
V rámci projektu“ Knížka pro prvňáčka“ děti za odměnu obdržely knihu „Bráchova bota“, kterou napsala Evelína Koubová a pamětní list na upomínku pasování. Celkem byly pasovány dvě třídy.
Velmi milé překvapení bylo rozhodnutí paní učitelky z I. A třídy. Paní učitelka předala vysvědčení právě v knihovně při našem slavnostním pasování.


Pasování prvňáčků 2018 Pasování prvňáčků 2018 Pasování prvňáčků 2018 další foto >>> (67)

Klíčkování prvňáčků

Klíčkování prvňáčků 2018

Také v letošním roce se malí prvňáčci setkávali každý měsíc v naší knihovně s pejskem Chlupáčkem a s kocourkem Koblížkem v rámci projektu Knížka pro prvňáčka. Paní knihovnice pro děti připravovaly vždy pestrý program.
Poslední setkání s pejskem Chlupáčkem proběhlo i za přítomnosti pana krále, který si děti vyzkoušel, jak krásně umí číst, předal jim symbolické zlaté klíče, kterými si děti otevírají záhadnou komnatu čtení. Velmi děti pochválil a děti králi nakreslily jeho „věrnou podobiznu“.
Pro děti bylo setkání s králem velmi příjemné překvapení.


Klíčkování prvňáčků 2018 Klíčkování prvňáčků 2018 Klíčkování prvňáčků 2018

Jaro v knihovně

V rámci celoroční spolupráce knihovny a MŠ Štěpánkovice proběhlo opět jarní pohádkové pásmo pohádek, her a vyprávění na téma Jaro v pohádce. V týdnu od 23. do 26. dubna navštívily děti z mateřské školy knihovnu a paní knihovnice pro ně připravily povídání o jarní přírodě, o tom, co všechno musí udělat jaro, aby bylo krásně na světě. To vše se děti dozvěděly z krásných knížek, které si měly možnost v průběhu programu prohlédnout. Kouzelný kufřík plný pohádek dětem odhalil další pohádku, tentokrát O Červené karkulce, ze které měly děti obrovskou radost.
Na závěr si všichni vyrobili jarní kytičku z lízátka a krepového papíru. Všem se moc povedla. Berušky, Sluníčka, Kuřátka a Motýlci si chvíle strávené v knihovně moc užili a těší se zase napříště.

Noc s Andersenem 2018

Noc s Andersenem 2018

Letošního nocování s pejskem a kočičkou ve štěpánkovické knihovně se zúčastnilo 30 dětí. Čekal je program přímo v knihovně. V úvodu se děti představily svým spolunocležníkům a pak se jim na oplátku přestavil pan Andersen. Děti se dozvěděly spoustu zajímavého z jeho života, z jeho tvorby a také to, proč se tato kouzelná noc nazývá Noc s Andersenem. Letošní noc byla věnována Povídání o pejskovi a kočičce. Děti si poslechly pohádku o tom, jak pejsek a kočička pekli dort, kterou namluvili známí herci a umělci. Poté si děti vybrali ze svých řad odvážné herce, a ti jim tuto pohádku zahráli. Děti si to moc užily.
A že to byl náročný výkon, sýrová a šunková pizza přišla všem vhod.
Malí nocležníci si užili i výtvarnou činnost. Jednoduchým způsobem krásně nazdobili pohádkovník různými tvary květů a mohla začít druhá část programu. Tato noc byla také zaměřena na spisovatele Jaroslava Foglara, který byl skaut, a my jsme použili jeho lov bobříků. Bobřík zručnosti spočíval ve výrobě postaviček pejska a kočičky. Tento úkol děti hodně bavil. Tohoto bobříka splnili všichni. Trefit se do čtyř otvorů míčkem už byl pro děti větší problém, ale některé to zvládly. Bobřík mlčení byl vyhlášen během večeře a malí nocležníci si užili chvilku klidu. Bobřík odvahy už tak klidný nebyl. Zavládla vlna strachu a obav z tajuplné stezky odvahy. Děti měly za úkol projít temnou chodbou až ke světýlku a zpátky. Ty nejmenší děti se hodně bály, a tak se na stezku vydali s doprovodem. A strach překonaly. Po velmi náročném plnění bobříka odvahy, si děti vyzkoušely, jak jsou na tom se svou pamětí.. Dvacet různých předmětů pod dekou a děti po určitém časovém limitu musely napsat co nejvíce věcí, které si zapamatovaly. Mnozí si v této soutěži vedly hodně dobře. Paměť jim ještě dobře slouží. Okolo půlnoci už nocležníkům docházely síly, zachumlali se do svých pelíšků a při poslechu další pohádky o pejskovi a kočičce pomalu usínali. Ještě bylo slyšet slabé štěbetání, ale postupně už celá knihovna spala.
Ráno si děti pochutnaly na buchtách od maminek, byly jim předány andersenovské pohlednice, pomohly s úklidem knihovny a odebraly se spokojené domů.


Noc s Andersenem 2018 Noc s Andersenem 2018 Noc s Andersenem 2018
další foto >>> (60)

Adolf Dudek pro děti - Cestovatelské malování 2018

Adolf Dudek pro děti - Cestovatelské malování 2018

Po dvou letech opět rozzářil tváře dětí malíř a ilustrátor Adolf Dudek. Svým interaktivním vystoupením bavil nejen děti z místní mateřské školy ale také malé školáky z prvních, druhých a třetích tříd. Adolf Dudek dokázal rozesmát i přítomné paní učitelky.

Tentokrát se děti společně s panem Dudkem vydali do zajímavých zemí světa. Navštívili Grónsko, Ameriku, Čínu a Afriku. Byla to opravdu velkolepá cestovatelská show.

Adolf Dudek pro děti - Cestovatelské malování 2018 Adolf Dudek pro děti - Cestovatelské malování 2018 Adolf Dudek pro děti - Cestovatelské malování 2018 další foto >>> (69)

Velikonoční tlachání v knihovně 2018

Pondělní odpoledne v knihovně ve Štěpánkovicích patřil opět k těm tvořivým a zábavným. Jedna desítka šikovných žen a dětí si přišlo do knihovny potlachat a vyrobit originální hrneček. Malováním na bílé hrnečky vznikaly krásné barevné originály.

U dobré kávy, dobrého čaje a výborných koláčů vytvořily velmi příjemnou atmosféru.


Velikonoční tlachání v knihovně 2018 Velikonoční tlachání v knihovně 2018 Velikonoční tlachání v knihovně 2018 Velikonoční tlachání v knihovně 2018 další foto >>> (17)

Zimní dovádění v knihovně

Zimní dovádění v knihovně 2018

Uběhlo půl roku a děti z mateřské školy se již těšily na další návštěvu místní knihovny. Tentokrát se hlavním tématem pro interaktivní program stala zimní olympiáda. Berušky, Sluníčka, Kuřátka a Motýlci – oddělení MŠ Štěpánkovice každý den v týdnu od 12. února do 15. února navštěvovaly knihovnu, kde pro ně pracovnice knihovny připravily pestrý program.
V úvodu si knihovnice s dětmi vyprávěly o zimních měsících, o zimních radovánkách, a v neposlední řadě i o zimní olympiádě. Zimní pohádku o tom, jak tuleň Robin a medvěd Bernie uspořádali zimní olympiádu na severním pólu, děti poslouchaly velmi pozorně. Následně si pak vyzkoušely sportovní disciplíny. Stali se z nich malí olympionici. Skoky z ledové kry na druhou ledovou kru, hokejové nájezdy na branku, slalom, skoky na lyžích a krasobruslení malí olympionici zvládali perfektně. Děti zažily opravdové zimní dovádění v knihovně. Za odměnu se děti povozily na pravém Jamajském skibobu, což nebylo vůbec jednoduché. Při rozdávání olympijských medailí zazněla i česká hymna, kterou starší předškoláci také zpívali.
Vítězem olympiády v knihovně se staly všechny děti. Protože není důležité zvítězit, ale důležité je, mít dobré kamarády, se kterými nikdy není nuda.


Zimní dovádění v knihovně 2018 Zimní dovádění v knihovně 2018 Zimní dovádění v knihovně 2018 další foto >>> (46)

USA a Havajské ostrovy – Jiří a Alena Márovi

USA a Havajské ostrovy – Jiří a Alena Márovi

Opět po roce k nám do knihovny zavítali manželé Márovi. Jejich vyprávění o své cestě po západu Spojených států a Havajských ostrovů bylo velmi zajímavé a poučné.
Prozkoumali všechny nejznámější národní parky severoamerického západu od jižních končina až ke kanadské hranici. Navštívili centrum hazardu Las Vegas, červené koberce Holywoodu a proslulou věznici Alkatraz. Na Havajských ostrovech je okouzlily nádherné písčité pláže s mořem skrývajícím korálové útesy plné pestrobarevných rybek a tajemných želv. Projekci fotografií a videoukázky sestavili do humorných ale i dramatických příběhů.
Byl to pro všechny zúčastněné opravdu pěkný zážitek.


USA a Havajské ostrovy – Jiří a Alena Márovi USA a Havajské ostrovy – Jiří a Alena Márovi USA a Havajské ostrovy – Jiří a Alena Márovi
(c) 2010 – 2024 Obecní KNIHOVNA ve Štěpánkovicích       |       partneři:    Obec Štěpánkovice    Demosan     Ganeko s.r.o.    Ritschny - kovošrot       |       design: DanR