Projekty

Soutěž

Projekt - Čtení pomáhá

Celé česko čte dětem

Kniha pro prvňáčka

Akce 2013

Škola naruby - 1. třídní schůzky

Škola naruby - 1. třídní schůzky

Velmi milé bylo pondělní setkání dětí a rodičů na prvních třídních schůzkách v rámci projektu „Škola naruby“. S dětmi a s rodiči si povídal skřítek Knihovníček, prozkoumal všechny čtenářské zápisy, ohodnotil známkování a pochválil děti i rodiče za skvělou spolupráci. V závěru si vyrobily jednoduché záložky, které určitě využijí při čtení oblíbených knih.
Čokoládová šiška byla odměnou pro děti za jejich snahu a všichni se mohli občerstvit jablkovo-mandarinkovou mísou. Děti i rodiče si zasloužili pochvalu za velmi pěkné deníčky a všichni se těší na další „třídní schůzky“.
To už se ale bude psát rok 2014.


Škola naruby - 1. třídní schůzky Škola naruby - 1. třídní schůzky Škola naruby - 1. třídní schůzky další foto >>> (59)

Kapřík Metlík potřetí

Autorské čtení Jana Opatřila – Kapřík Metlík

Vyprávění a čtení všem již dobře známého Jana Opatřila, opět zaujalo většinu dětských posluchačů.
Tentokrát nám autor předčítal z třetího dílu - Kapřík Metlík ve sportovním rybníku. Samotné čtení bylo doprovázeno autorovým humorným vyprávěním a ukázkou jeho vlastních ilustrací, které použil i ve své v knížce. Děti byly nadšené, mohly si zakoupit krásné placky s kapříkem Metlíkem, záložky, a pravítka. Jsme rádi, že k nám, do štěpánkovické knihovny“ Kapřík Metlík“ z Vysočiny zavítá.


Autorské čtení Jana Opatřila – Kapřík Metlík Autorské čtení Jana Opatřila – Kapřík Metlík Autorské čtení Jana Opatřila – Kapřík Metlík další foto >>> (18)

Enkaustická dílna


Enkaustická dílna

To, co dokáže obyčejná žehlička a pár barevných voskových pastelů, si vyzkoušelo patnáct šikovných „tvořilek“ na workshopu v knihovně.
Lektorka Alena Zupková zasvětila všechny zúčastněné do základních postupů malování horkým voskem a předala pár zkušeností s touto technikou.
Poté začalo samotné tvoření. Vznikaly úžasné originální obrázky, které se dále mohou použít na výrobu přání, jmenovek, záložek, koláží a obrazů.
Toto odpolední tvoření bylo velmi příjemné a pohodové.


Enkaustická dílna Enkaustická dílna Enkaustická dílna další foto >>> (6)

"Co se děje na žížalácké zahradě"


Co se děje na žížalácké zahradě

V týdnu od 7. října do 10.října 2013 probíhala v naší knihovně beseda pro děti z MŠ Štěpánkovice doplněna zábavnými aktivitami.
Děti se zábavnou formou seznámily s pojmy knihovna, knihovnice, kniha. Vzájemnou komunikací se děti pochlubily, čím by chtěly být až vyrostou, četly se básničky, děti básně recitovaly, skládaly puzzle.
Samozřejmě jsme se také podívali prostřednictvím knížky, vyprávěním a v závěru i promítáním pohádky, na žížaláckou zahradu. Postupně jsme procházeli společně s žížaláky změny přírody všech čtyř ročních období.
Závěrečné promítání pohádky Žížaláci na podzim se dětem moc líbilo.


Co se děje na žížalácké zahradě Co se děje na žížalácké zahradě Co se děje na žížalácké zahradě další foto >>> (16)

Lovy beze zbraní – příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013


1. den - Den v muzeu


1. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 1. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 1. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 další foto >>> (113)

2. den - Priessnitzové lázně v Bělé


2. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 2. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 2. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 další foto >>> (96)

3. den - Přetahovaná v Raduni


3. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 3. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 3. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 další foto >>> (93)

4. den - Aquapark Kravaře


4. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 4. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 4. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 další foto >>> (106)

5. den - Svatba


5. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 5. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 5. den - Příměstský tábor v knihovně - Štěpánkovice 2013 další foto >>> (63)

Netradiční olympiáda – Den obce 2013

Netradiční olympiáda – Den obce 2013

Součástí oslav 9. Dne obce štěpánkovice byla také "Netradiční olympiáda pro děti", kterou pořádala naš obecní knihovna.Podívejte se jak si děti zasoutěžily.

Netradiční olympiáda – Den obce 2013 Netradiční olympiáda – Den obce 2013 Netradiční olympiáda – Den obce 2013 další foto >>> (60)

Jana Schlossárková vypráví...

Jana Schlossárková vypráví

Téměř padesát malých školáků pozorně naslouchalo poutavému vyprávění a předčítání regionální autorky Jany Schlossárkové.
Autorka se svou tvorbou zaměřuje na zachování humorných historek v hlučínském nářečí a tyto díla také dětem prezentovala. Humorné příběhy se dětem moc líbily a mnohdy některá slovíčka musela být překládána.

Jana Schlossárková vypráví Jana Schlossárková vypráví Jana Schlossárková vypráví další foto >>> (26)

WorkShop – Malování na hedvábí

WorkShop – Malování na hedvábí

Pondělní odpoledne s paní Alenou Zupkovou bylo velmi inspirující a příjemné.
Seznámila všechny zúčastněné s technikou malování na hedvábí, nabídla pár tipů a zanedlouho na bílých šifónových šátcích vznikaly originální vzory a motivy.WorkShop – Malování na hedvábí WorkShop – Malování na hedvábí WorkShop – Malování na hedvábí další foto >>> (32)

Krtek a semínko s Mateřskou školkou v knihovně

Krtek a semínko s MŠ oddělení Kuřátek v knihovně

Knihovnice se tentokrát představily dětem jako dva skřítkové Matýsek a Majdalenka. Společně s Krtečkem si vyprávěli o probouzející se jarní přírodě, o semínkách a o květinách.
Děti byly interaktivní formou seznámeny s knížkami připomínající jaro. Zahrály si na probouzející se semínko rostliny, rozpoznávaly různé druhy semínek a ocitly se na rozkvetlé louce plné tulipánů, sněženek, podbělů, pampelišek a dalších. Na závěr si vyrobily jednoduchým způsobem kytičku dle vlastní fantazie.
Skřítkové Matýsek a Majdalenka dětem ještě v závěru představili pár důležitých dopravních značek, které by děti měly znát. Poslechly si také velmi zajímavý příběh malého předškoláka Jindříška a jedné dopravní značky.


Krtek a semínko s MŠ oddělení Motýlci v knihovně Krtek a semínko s MŠ oddělení Sluníčka v knihovně Krtek a semínko s MŠ Rohov v knihovně další foto >>> (96)

Noc s Andersenem – 2013

Noc s Andersenem 2013

Ve štěpánkovické knihovně se Noc s Andersenem konala již poosmé. Zúčastnilo s ji 28 dětí a 6 dospěláků. Začala klasicky seznamkou. Děti si vymýšlely přezdívky jim blízké a tak jsme měli možnost seznámit se Baníkovkou, s Lily, s Áresem, s Mařenou, s Tak a Takem, s Bramborou, s Fuflíkem a dalšími. Po vzájemném seznámení přijel z dalekého Dánska samotný Hans Christian Andersen, o kterém se všichni nocležníci formou rozhovoru s ním dozvěděli spoustu zajímavostí. Kdo pozorně naslouchal, připravený kvíz byl pro něj hračka. S panem Andersenem se děti rozloučily s poděkováním a přáním šťastné cesty domů. Následující program byl věnován známé české ilustrátorce Heleně Zmatlíkové, která by se letos dožila 90 let. Nocležníci se seznámili s její tvorbou a následně z vybraných knížek nakreslili nejpodobnější kresbu této ilustrátorky. Povedlo se jim to výborně. Zároveň také vytvořili portrét Heleny Zmatlíkové z názvů knížek, které ilustrovala.
A protože už všem kručelo v bříšku, výborná pizza přišla vhod. Posilněni na další zážitky, jsme se společně vydali na večerní procházku naší vesnicí, kde jsme poznávali místní ulice, jejich názvy a historii. Před knihovnou jsme pak postavili z „jarní“ sněhové nadílky sochu pana Andersena.
Do knihovny jsme se vrátili k půlnoci, děti napsaly pozdravy na originál pohlednici vydanou k této akci a po pyžamové diskotéce už děti zalehly do svých pelíšku, poslechly si pohádku a spokojeně usínaly. Děkujeme za podporu vedení naší obce při organizaci této celostátní akce.


Noc s Andersenem 2013 Noc s Andersenem 2013 Noc s Andersenem 2013 další foto >>> (112)

Cestování za pohádkou zimní krajinou s MŠ

V posledním únorovém týdnu naše knihovna připravila pro děti z MŠ Štěpánkovice interaktivní program pod názvem“ Cestování za pohádkou zimní krajinou“.
Děti se na tomto putování setkají se zajíčkem, s Ledňáčkem, s Martínkem a také s oblíbenou postavičkou – Krtečkem.Mateřská škola Štěpánkovice na cestě za pohadkou zimní krajinou, koukněte jak jim to šlo!

Cestování za pohádkou zimní krajinou Cestování za pohádkou zimní krajinou Cestování za pohádkou zimní krajinou další foto >>> (42)

Beseda o Indii

Beseda o Indii

Opavská rodačka Alice Koudelková a její indický přítel Tarun navštívili ještě před svým odletem do Nepálu naši knihovnu a byli příjemně překvapeni velkým zájmem o své vyprávění.
Všichni zúčastnění se dozvěděli spoustu zajímavostí z obyčejného života indického venkova, o indických specialitách, o zvycích a všeobecně o rozdílném životě v Indii a u nás. Bylo možné ochutnat pravý indický čaj, připravený podle speciální receptury (sypaný černý čaj, zázvor a mléko). Dámy si mohly vyzkoušet a osahat indické sárí a ti odvážní si nechali henou namalovat krásné obrazce.
Setkání s tímto mladým párem bylo velmi příjemné a bylo určitě velkou výzvou pro mladé lidi vycestovat právě do Indie nejen za poznáním ale podobně jako slečna Alice, zapojit se do charitativní pomoci dětem v málo vyspělých oblastech naší planety.


Beseda o Indii Beseda o Indii Beseda o Indii další foto >>> (22)

Výtvarná dílna – VEGAorgonity

Výtvarná dílna – VEGAorgonity Výtvarná dílna – VEGAorgonity Výtvarná dílna – VEGAorgonity další foto >>> (24)

Vyhodnocení soutěže Kamarádi moudrosti 2012

Vyhodnocení soutěže Kamarádi moudrosti 2012

V měsících říjen, listopad a prosinec probíhala soutěž Kamarádi moudrosti. Této soutěže se zúčastnilo celkem 82 dětí, což bylo velmi milé překvapení. Jelikož v této soutěži bylo výherců mnoho, rozhodli jsme takto:

Soutěž jednotlivých tříd:
1. místo s počtem 311 knihovníčků     2. A
2. místo s počtem 270 knihovníčků     3. B
3. místo s počtem 154 knihovníčků     5. A

Vítězné třídě 2.B byl předán putovní pohár a o velký marcipánový dort se rozdělila s ostatními vítězi.

V soutěži jednotlivců zvítězili tito čtenáři:

Karolina Lipinová
Eliška Wihodová
Nikol Hendrychová
Marek Skuplík
Hana Nevřelová
Matouš Kubín
Ondřej Pistorius
Kateřina Hanzlíková
Marek Vltavský
Tereza Weissová
Michaela Mülerová
Andrea Horínková
Alžběta Chovancová
Valentýna Vitásková
Barbora Večerková
Sára Strejcová
  Tereza Przeczková
Jana Schiedková
Ondřej Keske
Melanie Michalíková
Jan Slivka
Adéla Benová
Barbora Straková
Veronika Stromská
Karolina Prasková
Michal Sivák
David Navrath
Natálie Černá
Šimon Sikora
David Vehovský
Emily Huber
  Tereza Pavlásková
Kateřina Viková
Markéta Václavíková
Oliver Wolný
Vendula Repperová
Andrej Kaňok
Barbora Harazimová
Karolína Stanjurová
Michaela Teichmannová
Ondřej Riemel
Martin Bořucký
Natálie Pytlíková
Vendula Pytlíková
Lukáš Korzonek
Tereza Pinkavová

Vyhodnocení soutěže Kamarádi moudrosti 2012 Vyhodnocení soutěže Kamarádi moudrosti 2012 Vyhodnocení soutěže Kamarádi moudrosti 2012 další foto >>> (8)
(c) 2010 – 2024 Obecní KNIHOVNA ve Štěpánkovicích       |       partneři:    Obec Štěpánkovice    Demosan     Ganeko s.r.o.    Ritschny - kovošrot       |       design: DanR