Projekty

Soutěž

Projekt - Čtení pomáhá

Celé česko čte dětem

Kniha pro prvňáčka

Akce 2022

Vánoční tlachání a tvořivá dílna

Vánoční tlachání a tvořivá dílna 2022

Ve středu 30. listopadu se v naší knihovně uskutečnilo „Vánoční tlachání“ spojené s tvořivou dílnou. Vyráběly se ovečky z ořechových skořápek zcela jednoduchým způsobem, ochutnávaly se vanilkové rohlíčky a vánoční svařené víno přišlo vhod.
Jsme rádi, že se této akce zúčastnily maminky s dětmi, babičky, prababičky a také malí školáci. Bylo to velmi příjemně strávené pozdní odpoledne.

Vánoční tlachání a tvořivá dílna 2022 Vánoční tlachání a tvořivá dílna 2022 Vánoční tlachání a tvořivá dílna 2022 další foto >>> (10)

Mateřská škola v knihovně - Podzim v pohádce

Mateřská škola v knihovně - Podzim v pohádce 2022

Je již tradicí, že děti z místní mateřské školy pravidelně v každém ročním období navštíví obecní knihovnu, kde pro ně paní knihovnice připraví interaktivní program: pohádky, povídání, výtvarnou činnost, prostě zábavu pro malé děti.
I tentokrát, v čase podzimním se děti do knihovny vydaly a parádně si jej užily. Paní knihovnice v převlečení za skřítky Knihovníčky si s dětmi povídaly o podzimu, o jeho barvách, o jeho krásách, přečetly dětem pohádku o tom, proč je na podzim barevné listí, povídali si společně o tom, co se v podzimním čase děje s přírodou, o tom, co se na zahrádkách na podzim urodí a co se sklízí, hrály hru Na ježka, vyzkoušely si pavučinu přátelství, skotačily s písní Jaro, léto, podzim, zima, a na závěr děti vyrobily krásné skřítky Podzimníčky z listí.
A že to rychle uteklo, za nedlouho bude čas na zimní, pohádkovou návštěvu knihovny. Všichni se už moc těšíme.

Mateřská škola v knihovně - Podzim v pohádce 2022 Mateřská škola v knihovně - Podzim v pohádce 2022 Mateřská škola v knihovně - Podzim v pohádce 2022 další foto >>> (23)

Albánie – tak trochu jiná Evropa

Manželé Poulíkovi nás opět nezklamali. Své poutavé a milé vyprávění o opravdu krásné a nedoceňované zemi Albánii doplňovali nádhernými fotografiemi a videí.
Mnohé ze zúčastněných inspirovali na cestu do té známé i neznámé země plné nádherné přírody, památek, milých a vstřícných lidí a v neposlední řadě i do země s velmi pohnutou historií.
Manželé Poulíkovi cestují již několik let, a vždy si ze svých cest přináší krásné zážitky, se kterými se na svých besedách velmi příjemným způsobem dělí s přítomnými. Už se těšíme na podzim 2023, kdy nás opět tito cestovatelé navštíví.

Arnošt Vašíček a jeho záhady

Zábavné setkání s autorem řady knih o tajemnu a televizních seriálů Arnoštem Vašíčkem bylo opět zajímavé. Tento takový český Erich von Däninken cestuje po světě a poznává záhady na vlastní oči. Při osobním setkání s panem Vašíčkem jsme se dozvěděli, že svět je daleko tajemnější než tušíme. Jeho nová kniha „Záhady na dosah ruky“ je samostatným pokračováním úspěšných titulů Labyrint záhad a České tajemno a přináší další fascinující záhady. Pan Vašíček o těchto úžasných tajuplných věcech mezi nebem a zemí dokázal vyprávět poutavě a spatra a určitě stojí za to, si jeho knihy přečíst.
Jeho nejnovější knihu „Operace Sfinga“ – detektivní případy s puncem nadpřirozena a ostatně všechny jeho knihy si můžete vypůjčit v naší knihovně.
Ještě malá pozvánka. Arnošt Vašíček připravil výstavu „Tajuplný svět“, kterou můžete navštívit v prostorách tzv. Žabího sklepa v parku valtického zámku. Výstava obsahuje originální exponáty z jeho expedic, kvalitní muzejní repliky a na dvě stovky barevných fotografií. Součástí výstavy je i kino záhad, které po celý den promítá výběr z Vašíčkových dokumentárních filmů: Na lovu příšer, Panoptikum podivností, Mimozemšťané a Tajemství Voynichova rukopisu.

Mateřská škola v knihovně - Jaro 2022

Mateřská škola v knihovně - Jaro 2022

Poslední dubnový týden v naší knihovně patřil dětem z místní mateřské školy. Paní knihovnice pro ně připravily povídání o nejkrásnějším ročním období, o Jaru.
Vyprávěním o krásném jarním období provázel maňásek Krteček. Děti se aktivně zapojovaly do vyprávění, soutěží a různých aktivit patřící jarnímu období. Při poslechu tématické pohádky „Jak Krtek a Skřivánek přivolali Jaro“ se děti moc bavily a pohádka se jim velmi líbila. Děti samotné zazpívaly písničky o jaru, vytvořily krásná sluníčka z papíru, poznávaly ovoce a zeleninu, poslouchaly různé zvuky, které měly za úkol rozeznat. Zahrály si hru „rozpouštění sněhu“ pomocí sluníčka a spoustu dalších her a aktivit, které si náramně užily.
Na závěr děti zhlédly pohádku „Jak se krtek stal zahradníkem“, a připadaly si jako v opravdovém kině. V průběhu celého programu si děti měly možnost prohlédnout spoustu krásných knížek pro děti a byly nadšené.
Byl to velmi pěkný jarní pohádkový týden.

Mateřská škola v knihovně - Jaro 2022 Mateřská škola v knihovně - Jaro 2022 Mateřská škola v knihovně - Jaro 2022 další foto >>> (29)

Velikonoční tlachání a tvořivá dílna 2022

Velikonoční tlachání a tvořivá dílna 2022

V pondělí 4. března se v knihovně konala tvořivá velikonoční dílna. Vyráběly se velikonoční slepičky zcela jednoduchým způsobem.
Této akce se zúčastnily maminky s dětmi, babičky i prababičky. Krásné barevné slepičky se klubaly zpod šikovných rukou všech zúčastněných. Dobrá kávička a štrúdly makové a jablečné byly zpestřením příjemných chvil strávených v knihovně. Ti nejmenší tvořílci si v knihovně také hodně pohráli.
Jsme rádi, že nová knihovna se stala a stane místem pro setkávání lidí různých generací.
Bylo to moc fajn.

Velikonoční tlachání a tvořivá dílna 2022 Velikonoční tlachání a tvořivá dílna 2022 Velikonoční tlachání a tvořivá dílna 2022 další foto >>> (23)

Noc s Andersenem 2022

Noc s Andersenem 2022

Po dvou letech mohli malí čtenáři opět strávit večer a noc v naší knihovně. Noc s Andersenem, tolik oblíbená se u nás v knihovně konala již potřinácté.
Dozvěděli se něco málo o dánském pohádkáři H. CH. Andersenovi, vyluštili si o něm a jeho pohádkách kvíz, poslechli si jeho pohádku, soutěžili ve hře Bingo a také si sami zahráli různé pohádky ve formě divadelního představení. Na dobrou noc jim byla promítána pohádka O ošklivém káčátku. Pizza k večeři dětem moc chutnala a buchty od maminek k snídani byly také výtečné.
Malí čtenáři si nocování s Andersenem moc užili.

Noc s Andersenem 2022 Noc s Andersenem 2022 Noc s Andersenem 2022 další foto >>> (41)

Ve stopách Vikingů

Jiří Mára - cestovatelská přednáška 2022

Štěpánkovická knihovna často hostí cestovatelské přednášky. I tentokrát si přišly vyslechnout dvě desítky posluchačů poutavé vyprávění manželů Jiřího a Aleny Márových.
Manželé Márovi svými cestami plnili přání svému těžce nemocnému synovi Jirkovi, který před 4 lety zemřel. Stačil se ale zapsat jako první český vozíčkář, který navštívil všechny obydlené kontinenty. Každý rodič se svému dítěti snaží dát vše, po čem touží. Obzvláště pokud se narodí s nějakým hendikepem. Jirkovi byla diagnostikována svalová dystrofie. A jeho největším snem bylo cestovat do exotických zemí. A tak začalo jejich cestování. Byl to právě Jirka, který všechny expedice připravil a naplánoval. Také expedici Dánsko, Faerské ostrovy, Grónsko a Island naplánoval Jirka. Bohužel se jí už nezúčastnil. I přesto manželé Márovi cítili, jakoby Jirka byl s nimi. V Dánském království je překvapila druhá největší sbírka krokodýlů na světě, vodní zámek na dřevěných kůlech nebo rytířské souboje. Na Faerských ostrovech byli fascinováni nesčetnými vodopády a úžasnými fjordy. Island je přesvědčil svými sopkami, ledovci i vařícím blátem, že si zaslouží pojmenování Země ohně a ledu. Navštívili i muzeum penisů a ochutnali shnilého žraloka, který je na Islandu oblíbenou pochoutkou. Shnilý žralok jim ale vůbec nechutnal. V Grónsku pak díky pobytu v místních rodinách poznali tradiční způsob života i lovu a zblízka se podívali na telení ledovců.
Vyprávění, krásné fotografie a zajímavé videoukázky se všem návštěvníkům moc líbily. Další plánovaná cestovatelská beseda s manželi Márovými se uskuteční 30. ledna 2023.
Jiří Mára je autorem více než dvaceti knih, z nichž některé z nich jsou k zapůjčení v naší knihovně.

Jiří Mára - kniha S Jirkou po Evropě Jiří Mára - Rakousko a Francie Jiří Mára - Skandinávie další foto >>> (8)

Zima v pohádce s Fanynkou a Františkem

Zima v pohádce s Fanynkou a Františkem 2022

Poslední lednový týden v knihovně patřil dětem z místní mateřské školy - Beruškám, Sluníčkám, Kuřátkám a Motýlkům.
Maňásci z kouzelné školky Fanynka a František přivítali děti v nové knihovně na interaktivním pořadu na téma Zima v pohádce. Společně si povídali o zimních radovánkách, o tom, co se v zimě s přírodou děje, děti si vyzkoušely stavění sněhuláka, hledání sněhuláků v knihovně, bruslení a koulovanou.
Paní knihovnice představily dětem spoustu knížek o zimě a jednomu příběhu z pohádkové knížky „Kamarádi v kožíšku“ o tom, kde to nejlíp sáňkuje, děti pozorně naslouchaly. V závěru si děti vybraly libovolnou knížku a něco málo o ní povyprávěly.
Dětem se v nové knihovně moc líbilo a už těší se na jarní setkání.

Zima v pohádce s Fanynkou a Františkem 2022 Zima v pohádce s Fanynkou a Františkem 2022 Zima v pohádce s Fanynkou a Františkem 2022 další foto >>> (17)
(c) 2010 – 2024 Obecní KNIHOVNA ve Štěpánkovicích       |       partneři:    Obec Štěpánkovice    Demosan     Ganeko s.r.o.    Ritschny - kovošrot       |       design: DanR