Projekty

Soutěž

Projekt - Čtení pomáhá

Celé česko čte dětem

Kniha pro prvňáčka

Akce 2022

Mateřská škola v knihovně - Jaro 2022

Mateřská škola v knihovně - Jaro 2022

Poslední dubnový týden v naší knihovně patřil dětem z místní mateřské školy. Paní knihovnice pro ně připravily povídání o nejkrásnějším ročním období, o Jaru.
Vyprávěním o krásném jarním období provázel maňásek Krteček. Děti se aktivně zapojovaly do vyprávění, soutěží a různých aktivit patřící jarnímu období. Při poslechu tématické pohádky „Jak Krtek a Skřivánek přivolali Jaro“ se děti moc bavily a pohádka se jim velmi líbila. Děti samotné zazpívaly písničky o jaru, vytvořily krásná sluníčka z papíru, poznávaly ovoce a zeleninu, poslouchaly různé zvuky, které měly za úkol rozeznat. Zahrály si hru „rozpouštění sněhu“ pomocí sluníčka a spoustu dalších her a aktivit, které si náramně užily.
Na závěr děti zhlédly pohádku „Jak se krtek stal zahradníkem“, a připadaly si jako v opravdovém kině. V průběhu celého programu si děti měly možnost prohlédnout spoustu krásných knížek pro děti a byly nadšené.
Byl to velmi pěkný jarní pohádkový týden.

Mateřská škola v knihovně - Jaro 2022 Mateřská škola v knihovně - Jaro 2022 Mateřská škola v knihovně - Jaro 2022 další foto >>> (29)

Velikonoční tlachání a tvořivá dílna 2022

Velikonoční tlachání a tvořivá dílna 2022

V pondělí 4. března se v knihovně konala tvořivá velikonoční dílna. Vyráběly se velikonoční slepičky zcela jednoduchým způsobem.
Této akce se zúčastnily maminky s dětmi, babičky i prababičky. Krásné barevné slepičky se klubaly zpod šikovných rukou všech zúčastněných. Dobrá kávička a štrúdly makové a jablečné byly zpestřením příjemných chvil strávených v knihovně. Ti nejmenší tvořílci si v knihovně také hodně pohráli.
Jsme rádi, že nová knihovna se stala a stane místem pro setkávání lidí různých generací.
Bylo to moc fajn.

Velikonoční tlachání a tvořivá dílna 2022 Velikonoční tlachání a tvořivá dílna 2022 Velikonoční tlachání a tvořivá dílna 2022 další foto >>> (23)

Noc s Andersenem 2022

Noc s Andersenem 2022

Po dvou letech mohli malí čtenáři opět strávit večer a noc v naší knihovně. Noc s Andersenem, tolik oblíbená se u nás v knihovně konala již potřinácté.
Dozvěděli se něco málo o dánském pohádkáři H. CH. Andersenovi, vyluštili si o něm a jeho pohádkách kvíz, poslechli si jeho pohádku, soutěžili ve hře Bingo a také si sami zahráli různé pohádky ve formě divadelního představení. Na dobrou noc jim byla promítána pohádka O ošklivém káčátku. Pizza k večeři dětem moc chutnala a buchty od maminek k snídani byly také výtečné.
Malí čtenáři si nocování s Andersenem moc užili.

Noc s Andersenem 2022 Noc s Andersenem 2022 Noc s Andersenem 2022 další foto >>> (41)

Ve stopách Vikingů

Jiří Mára - cestovatelská přednáška 2022

Štěpánkovická knihovna často hostí cestovatelské přednášky. I tentokrát si přišly vyslechnout dvě desítky posluchačů poutavé vyprávění manželů Jiřího a Aleny Márových.
Manželé Márovi svými cestami plnili přání svému těžce nemocnému synovi Jirkovi, který před 4 lety zemřel. Stačil se ale zapsat jako první český vozíčkář, který navštívil všechny obydlené kontinenty. Každý rodič se svému dítěti snaží dát vše, po čem touží. Obzvláště pokud se narodí s nějakým hendikepem. Jirkovi byla diagnostikována svalová dystrofie. A jeho největším snem bylo cestovat do exotických zemí. A tak začalo jejich cestování. Byl to právě Jirka, který všechny expedice připravil a naplánoval. Také expedici Dánsko, Faerské ostrovy, Grónsko a Island naplánoval Jirka. Bohužel se jí už nezúčastnil. I přesto manželé Márovi cítili, jakoby Jirka byl s nimi. V Dánském království je překvapila druhá největší sbírka krokodýlů na světě, vodní zámek na dřevěných kůlech nebo rytířské souboje. Na Faerských ostrovech byli fascinováni nesčetnými vodopády a úžasnými fjordy. Island je přesvědčil svými sopkami, ledovci i vařícím blátem, že si zaslouží pojmenování Země ohně a ledu. Navštívili i muzeum penisů a ochutnali shnilého žraloka, který je na Islandu oblíbenou pochoutkou. Shnilý žralok jim ale vůbec nechutnal. V Grónsku pak díky pobytu v místních rodinách poznali tradiční způsob života i lovu a zblízka se podívali na telení ledovců.
Vyprávění, krásné fotografie a zajímavé videoukázky se všem návštěvníkům moc líbily. Další plánovaná cestovatelská beseda s manželi Márovými se uskuteční 30. ledna 2023.
Jiří Mára je autorem více než dvaceti knih, z nichž některé z nich jsou k zapůjčení v naší knihovně.

Jiří Mára - kniha S Jirkou po Evropě Jiří Mára - Rakousko a Francie Jiří Mára - Skandinávie další foto >>> (8)

Zima v pohádce s Fanynkou a Františkem

Zima v pohádce s Fanynkou a Františkem 2022

Poslední lednový týden v knihovně patřil dětem z místní mateřské školy - Beruškám, Sluníčkám, Kuřátkám a Motýlkům.
Maňásci z kouzelné školky Fanynka a František přivítali děti v nové knihovně na interaktivním pořadu na téma Zima v pohádce. Společně si povídali o zimních radovánkách, o tom, co se v zimě s přírodou děje, děti si vyzkoušely stavění sněhuláka, hledání sněhuláků v knihovně, bruslení a koulovanou.
Paní knihovnice představily dětem spoustu knížek o zimě a jednomu příběhu z pohádkové knížky „Kamarádi v kožíšku“ o tom, kde to nejlíp sáňkuje, děti pozorně naslouchaly. V závěru si děti vybraly libovolnou knížku a něco málo o ní povyprávěly.
Dětem se v nové knihovně moc líbilo a už těší se na jarní setkání.

Zima v pohádce s Fanynkou a Františkem 2022 Zima v pohádce s Fanynkou a Františkem 2022 Zima v pohádce s Fanynkou a Františkem 2022 další foto >>> (17)