Srdečně vás zveme na každoroční vánoční tlachání v naší knihovně, které se uskuteční v pondělí 2. prosince v 17.00 hodin v prostorách obecní knihovny! Přijďte si užít sváteční atmosféru, setkat se s přáteli a společně se naladit na kouzlo Vánoc.
Počet míst je omezen!
Vstupné je 100 Kč.
13. 11. 2024
Zveme všechny rodiče a děti na další setkání v rámci projektu Bookstart neboli „S knížkou do života“ na další setkání v naší knihovně. Setkání se uskuteční ve čtvrtek 28. listopadu 2024 od 10:00 do 12:00 hodin v prostorách knihovny.
Jste srdečně zváni!
Těší se na Vás pracovnice knihovny.
22. 10. 2024
Obecní knihovna ve Štěpánkovicích nabízí k prodeji novinku regionální autorky Anny Malchárkové „Zapadlé dny“ za zvýhodněnou cenu 200,-Kč.
23. 9. 2020
Obecní knihovna ve Štěpánkovicích nabízí k prodeji knihu Dušana Fajkoše „Genius loci Moravy a Slezska“.
Cena knihy 490,- Kč.
11. 12. 2017
Ve čtvrtek 22. října 2015 jsme v naší knihovně přivítali známého astrologa a spisovatele Milana Gelnara.
Astrolog byl velmi mile překvapen hojnou účastí na své přednášce, která byla zajímavá nejen odborným výkladem o principech zápisů horoskopů ale také nastíněním vlivu znamení na životy jednotlivců ale také v partnerských vztazích. Velkým lákadlem byla mimo jiné také nabídka focení aury a měření čaker, kterou využili téměř všichni zúčastění.
V pondělí 19. října 2015 štěpánkovickou knihovnu navštívil populární spisovatel a záhadolog pan Arnošt Vašíček. Při výpravách za neodhalenými tajemstvími navštívil více než 80 zemí na pěti kontinentech a četné ostrovy V Tichomořském a Indickém oceánu.
Předmětem jeho zájmu jsou především nerozluštěné archeologické nálezy, utajované rituály a legendy, prokazatelně zaznamenané nevysvětlitelné úkazy a tajemné jevy. Studuje i dosud nezaniklé primitivní kmeny v různých koutech Země, které žijí prakticky na úrovni doby kamenné.
Svou tvorbu soustředí spisovatel také v Česku, kde se odehrává děj několika jeho knih (např. Strážce duší, Ztracená brána, Ďáblova lest), které byly zfilmovány do podoby televizních seriálů. Sám se také snaží rozluštit Ďáblovu bibli ve svém díle Tajemství Ďáblovy bible.
Tento velmi zajímavý člověk přilákal do naší knihovny přes čtyřicet zájemců různých věkových kategorií a jeho vyprávění bylo vskutku zajímavé a mnohdy neuvěřitelné.
Zabývá se nerozluštěnými archeologickými nálezy, záhadnými rituály a legendami. V honbě za odpověďmi procestoval více než 80 zemí světa. Jeho pero se podepsalo pod scénáře úspěšných televizních seriálů jako je např. Strážce duší, Ztracená brána nebo Ďáblova lest. Skutečnosti nesoucí punc tajemna, na jehož vysvětlení je moderní věda krátká, jsou jeho parketou.
Aneta Teichmannová nahlédla pod pokličku života spisovatele, scénáristy a nejznámějšího českého záhadologa PhDr. Arnošta Vašíčka. Co ho žene k rozřešování záhad? Proč je podle něj Česká republika jednou z nejtajuplnějších zemí planety? A opravdu existuje něco mezi nebem a zemí? Nejen na tyto otázky naleznete odpověď v tomto rozhovoru…
Foto zdroj: archiv Arnošta Vašíčka
Všechny fotografie byly zajímavé a pěkné a odborná porota vybrala vítěze.
1. místo Františka Kurková /Prázdniny u babičky/
2. místo Petra Nevřelová /Albánie, most u vesnice Mes/
3. místo Daniela Hartošová /Večerní obloha ve Štěpánkovicích/
Předání odměn vítězům soutěže „Nejlepší foto z prázdnin“ proběhlo v pondělí 12.října 2015 v prostorách Obecní knihovny. Krásné dorty v podobě fotoaparátů z cukrárny DONATO určitě vítězům udělaly radost, a ti si určitě společně se svými blízkými na dortech pochutnali při odpolední kávičce.
Děkujeme všem, kteří se soutěže zúčastnili a své fotografie poslali.
Adolf Dudek, ilustrátor a bavič opravdu opět v knihovně zazářil. Nejenže svým vystoupením bavil děti, ale na své si přišly i přísedící paní učitelky, které se také náramně bavily.
Pohádkové kreslení bylo opravdu úžasné. Děti aktivně doplňovaly obrázky z pohádkových knížek, staly se přímými účastníky pohádek a užily si radost, kterou pan Dudek v knihovně rozdával.
Klasické české pohádky jim zase budou o krůček blíž.
Velmi zajímavá přenáška proběhla v pondělí 21. září 2015 v naší knihovně. Pan inženýr Pavel Kavřík o problematice geopatogenních zón a technického záření velmi zajímavě hovořil a seznámil zúčastněné o jejich působení na lidský organismus.
Odpověděl na spoustu otázek a poskytl také spoustu zajímavých rad.
Letošní příměstský tábor, pořádaný Obecní knihovnou od 10. do 14. srpna 2015, se nesl v duchu pirátských tlup, dobývání pirátského pokladu a hněvu boha moří Neptuna. Malí táborníci byli rozděleni do čtyř skupin s příznačnými názvy: Chmatáci, Kulhavci, Křiváci a Pašeráci. První den jsme se všichni setkali se samotným Neptunem, vládcem všech moří. Pokáral piráty za zlé chování a uvalil na ně kletbu, ze které se vykoupí pouze dobrými skutky, slušným chováním a plněním náročných zkoušek v průběhu tábora. Následně všechny pirátské tlupy spojily své síly a postavily velký koráb. Vyvěsila se pirátská vlajka a malí i velcí piráti loď krásně namalovaly. Po náročné stavbě jsme se šli posilnit do místní restaurace Na Statku, která nám celý týden připravovala výtečné obědy.
Aby velký Neptun piráty vždy dobře rozpoznal, dal jim za úkol vyrobit si šátky vskutku pirátské. Každá z pirátských tlup měla svou barvu a nutno říci, že si děti s výzdobou krásně vyhrály. První den tábora jsme ukončili vyhodnocením a obodováním koráby, které si děti nalepily ke svým ostrovům ve „Štěpánkovickém moři“. V závěru každého táborového dne měli všichni piráti za úkol vyluštit tajemný svitek, který byl klíčem k otevření truhly s pokladem. Vítězem byl vždy jen jeden pirát, který měl tu čest otevřít zlatý zámek. Zámků bylo celkem pět. Pět zámků, pět klíčů, pět vítězů a jedna tajemná truhla.
V úterý jsme se vydali na blízký“ ostrov Brudek“. Při cestě nás sužovaly úporná vedra, ale také další náročná Neptunova zkouška. Zdárně jsme ji zvládli, a na místě určení jsme si dali zaslouženou svačinu, kterou nám přivezl pan vrchní pirát místostarosta. Opékané párky s chlebem dětem moc chutnaly. Před zpáteční cestou jsme pouštěli na vodu vlastnoručně vyrobené lodičky a pak se vydali zpátky vstříc“ Štěpánkovickému moři“. Tam již na nás čekal oběd, vyhodnocení dne a ostrovy jednotlivých tlup se zaplnily dalšími koráby a byl otevřen další zámek.
Jelikož vedra neustávaly ani ve středu a ve čtvrtek, piráti se hlasováním usnesli na změně lodního plánu pro tyto dva dny a změnili kurs směrem na bolatické koupaliště. Děti si koupání náramně užily. Čtvrteční večer děti zůstávaly v knihovně, aby tam strávily noc. Nechyběla pizza, oblíbený šáteček a přetahovaná. Letos se dětem opět podařilo přetáhnout všechny vedoucí. Poté jsme se pomalu odebírali ke spaní, někteří odvážlivci se rozhodli pro spaní pod širákem, kde bylo možno pozorovat krásnou noční oblohu a perseidy.
Po táborové noci se dětí řádně nasnídali a opět obdržely od Neptuna náročný úkol. Měly za úkol správně odpovědět na celou řadu otázek týkajících se jejich rodné vesnice – Štěpánkovic. V rámci této soutěže navštívily několik významných míst ve vesnici a dozvěděly se o ní spoustu nového. Určitě byla soutěž pro ně přínosem. Poslední táborové odpoledne jsme strávili v knihovně. Byla uspořádána táborová svatba, vyhodnotili jsme celý týden a korábové body ve Štěpánkovickém moři nám prozradily vítěznou tlupu. Naposledy nás přišel navštívit mocný Neptun, pochválil piráty za slušné chování a předal jim pirátský poklad. A úplně nakonec jsme si všichni pochutnali na táborovém dortu. I letošní tábor se moc povedl a my už se těšíme na další.
V níže zobrazených minigaleriích uvidíte, co všechno děti proživaly, jaké měly aktivity a jak se jim na táboře líbilo. :-)
Také v tomto školním roce se malí prvňáčci a naše knihovna zapojili do projektu „Knížka pro prvňáčka“, v rámci kterého knihovnu navštěvovali každý měsíc v hodinách čtení a také se stali aktivními čtenáři.
Ve čtvrtek 25. června na slavnostním shromáždění byli prvňáčci vyzváni paní knihovnicí, aby vystoupali na podium, kde jim byla předána knížka Odemyky zamyky, jejímž autorem je Jiří Žáček, kterého svými ilustracemi doprovází známý ilustrátor zvláštního jména Vhrsti. Nechť knížka dělá radost malým prvňáčkům nejen celé prázdniny.
Ale to ještě není všechno. Děti čekalo milé překvapení. V pátek, v den rozdávání vysvědčení byli děti se svými rodiči pozváni do knihovny, kde je již čekal král Knihomil, královna Knihomila a písař Pravčický. Kluky a holky čekalo slavnostní pasování na rytíře knížek a čtenáře knihovny. Některé děti se opravdového meče bály, přistupovaly ke králi s bázní, ale nakonec všechny odvahu našly. Král obohatil svou královskou čtenářskou rodinu o další čtenáře. Písař Pravčický vše řádně zapisoval a i děti slíbily svým podpisem, že se budou vždy ke knihám chovat opatrně a s úctou. Královská listina s podpisy dětí toho je důkazem.
Malý dárek- taška(síťovka) na knížky, pamětní list a reflexní pásky byli pro začínající čtenáře krásnou odměnou.
Malí prvňáčci se naposledy setkali se svým kamarádem pejskem Chlupáčkem, kterého každý měsíc navštěvovali v knihovně. Pravidelné setkávání dětí s Chlupáčkem alias paní knihovnicí se staly oblíbenou součástí výuky čtení. Na dopis, který dětem Chlupáček psával, se holky a kluci náramně těšili. Tentokrát ale děti čekalo velké překvapení. Knihovnu totiž navštívil samotný král Knihomil, který každý rok obchází knihovny a získává čtenáře do své královské čtenářské družiny. Král Knihomil si děti řádně vyzkoušel, zdali se už naučili číst a připravil je na blížící se slavnostní pasování.
V závěru se prvňáčci rozloučili s pejskem Chlupáčkem, králem Knihomilem a určitě se již těší na další setkání.
Pracovnice Obecní knihovny připravily v rámci oslav 750 let vzniku obce Štěpánkovice netradiční soutěže, které byly určeny pro děti a teenagery. Byli jsme moc rádi, že se soutěžení zúčastnilo šedesát nadšenců. Všichni zúčastnění si vyzkoušeli opičí dráhu, lov rybiček, správnou trefu a dokázali dokonce složit vlaštovku, která uměla létat.
Nikdo nebyl první ani poslední, důležité bylo, že se všichni krásně bavili a byla legrace. Odměněni něčím na zub a upomínkovými předměty s logem obce Štěpánkovice odcházeli spokojeni.
Naše díky patří všem, kteří i přes to, že v den soutěžení panovalo velké horko, neváhali a přišli.
V rámci projektu „Škola naruby“, který u nás v knihovně probíhal, se v pondělí 27. dubna 2015 odpoledne uskutečnily poslední „třídní schůzky“. Potěšující byla výdrž a snaha nejen rodičů a prarodičů předčítat svým ratolestem ale také pilnost dětí, které čtení známkovaly do symbolických žákovských knížek. Samé jedničky, kterými děti hodnotily čtený text, sem tam „zpestřila“ nějaká „dvoječka“. Žákovské knížky byly k naší velké radosti také plné krásných obrázků, které děti společně s rodiči nakreslily. Odměnou pro děti za jejich snahu a píli byla velmi povedená kniha „ Jak šlo vejce na vandr“ a „Tři prasátka“. Děti měly ohromnou radost.
Ale proč se toto poslední setkání nazvalo jarní čarování? Jednoduše. Blíží se 30. duben a s ním pálení čarodějnic. Proto jsme si společně se všemi zúčastněnými vykouzlili jarní čarodějnické klobouky a alespoň na chvíli se z nás staly čarodějky Dobrodějky a čarodějové Dobrodějové. Následně pak po požití lektvaru proti zlobení se z dětí staly hodné děti a po požití lektvaru pro dobrou náladu se všichni hodně a hodně nasmáli. Tak takové bylo pondělní jarní čarování v naší knihovně.
Díky patří všem rodičům, kteří svým ratolestem předčítají a do našeho projektu se zapojili. A díky patří také dětem, které mají rády, když jim doma rodiče zpříjemní volné chvíle četbou krásných příběhů a pohádek.
Světe div se, 30 dětí ve věku 6 až 12 let přežilo v naší knihovně bez zapnutí počítačů, notebooků, tabletů aj. a všichni byli spokojeni. Letošní, naše už desátá noc se nesla v duchu pohádek Jana Drdy, připomněli jsme si padesáté narozeniny postavičky Večerníčka a představili jsme knížku Na hradě Bradě. Samotný úvod patřil vzájemnému seznámení nocležníků, kteří si pohráli se svými jmény a pro sebe vymýšleli přezdívky. Následné luštění křížovky nám dalo vědět, jak jsou na tom děti se znalostmi večerníčkových seriálů, a můžeme konstatovat, že si krásně oživily své vědomosti. A protože přemýšlení vyčerpává, bylo potřeba doplnit energii a tak „Huráá pizza“ bylo znamením, že bude večeře. Tolik oblíbená pizza! Byla výborná, děti se najedly a pustily se do zdobení pohádkového stromu „ Pohádkovníku“. Výroba květin s lístečky byla vcelku rychlá a Pohádkovník rázem krásně rozkvetl.
Večerníček a jeho historická čepice byli námětem pro další tvoření. Během několika málo minut byla knihovna plná Večerníčků. Měli jsme mezi sebou Rumcajse, Manku, motýla Emanuela, maxipsa Fíka a další a další večerníčkové postavičky. Ty utvořily správné dvojice a začala velká večerníčková diskotéka.
A pak hurá do kina, kde jsme všichni společně shlédli pohádku „Nejkrásnější hádanka, kterou Zdeněk Troška natočil podle předlohy dvou pohádek Jana Drdy. Bylo to úžasné téměř noční promítání. Ale ještě nebylo všem nočním hrám konec. Nocležníky čekala tajuplná stezka odvahy v parku plném strašidelných stínů vysokých stromů a vedouc těsně kolem hřbitovní zdi. Děti měly strach a obavu z možného nebezpečí ale nakonec stezku zvládli všichni.
Po návratu do knihovny se děti zachumlaly do svých pelíšků a postupně usínaly při čtení pohádek.
Ráno si ještě nocležníci vyrobili postavičku Večerníčka, obdrželi pamětní listy a pohlednice. Zapojili se také do úklidu knihovny, za což jim patří velká pochvala. Noc si všichni náramně užili a těší se na další ročník!
Pondělní podvečer v naší knihovně se nesl v duchu blížících se svátků jara – Velikonoc.
Dívky, ženy a děti si jednoduchým způsobem vyrobily velikonoční svíčky z vaječných skořápek, bílého a žlutého vosku, a ty si ozdobily přírodním lýkem a trávou. Také si vyrobily papírový stojánek na „vajíčkovou“ svíčku.
U dobré kávy a výborných frgálů si „tvořilky“ potlachaly a dokonce vyluštily připravený kvíz, který obohatil jejich znalosti o původu a zvycích Velikonoc.
Patří jim dík za to, že vytvořily báječnou atmosféru a dobrou náladu v naší knihovně.
Ve čtvrtek 29. ledna 2015 proběhlo slavnostní vyhodnocení soutěže Kamarádi moudrosti.
Soutěž probíhala od 13. listopadu 2014 do 13. ledna 2015 a zúčastnilo se jí 186 dětí.
Malí čtenáři měli po celou dobu soutěže plnit různé úkoly,luštit kvízy, křížovky či hádanky za což obdržely symbolickou odměnu „knihovníčka“. Platilo, čím více knihovníčků, tím větší šance na vítězství.
Děti se rozhodly soutěžit za celé třídy a soutěžní klání dopadlo takto:
1. místo – 2.B s celkovým počtem 248 knihovníčků
2. místo – 3.B s celkovým počtem 178 knihovníčků
3. místo – 4.A s celkovým počtem 136 knihovníčků
Vítězná třída získala putovní pohár, diplom a velký marcipánový dort.
V soutěži jednotlivců byla úspěšná Natálie Pinkavová z první třídy, která také obdržela malou odměnu.
Velmi příjemnou atmosféru v naší knihovně vytvořila významná autorka knih s regionální tématikou paní Eva Tvrdá v pondělí 12. 1. 2015.
Svým vyprávěním a prezentací své tvorby velmi zaujala přítomné posluchače. Vyprávěla o svých začátcích v literární tvorbě a o tématech, které její knihy provázejí. V závěru setkání autorka připravila pro své čtenáře soutěž s vylosováním výherce, který měl možnost výběru z nabízených titulů.
Do závěrečné diskuze, která byla velmi zajímavá, se zapojili téměř všichni přítomní a velký potlesk byl autorce odměnou.